Výživa psa: správná strava pro psy

Vyvážena strava vašemu pejskovi zajistí energii po celý den, silnou imunitu a také dlouhověkost. Je prevencí před virózou i nemocemi trávícího traktu. V současnosti je ideální pejska krmit speciálním suchým a vlhkým krmivem, které zakoupíte v obchodech (granule, kapsičky, konzervy, různé pamlsky).

Taková strava při dodržení dávkování uvedeného výrobce zajistí pejskovi vyvážený poměr živin. Zároveň působí jako prevence před obezitou, která trápí nejen nás lidi, ale i naše čtyřnohé miláčky. Kupované krmivo samozřejmě čas od času můžete proložit libovým masem, rýží a dalšími pokrmy pro psa, které připravíte doma.

Vyvážená strava pro štěně i dospělého psa

Jak často krmit psa

Do čtvrtého měsíce krmíme štěně přibližně čtyřikrát až šestkrát denně. Od té doby do půl roku zhruba třikrát až čtyřikrát denně a poté můžeme pozvolna předcházet na krmení v průměru dvakrát denně (pejska však můžeme krmit i třikrát nebo jednou, podle toho, co vám a jemu vyhovuje). Dbejte však na doporučené denní dávky granulí a konzerv, která najdete na obalech produktů. Krmení dospělých psů přizpůsobujeme plemenu psa, březosti fenky, nemoci a dalším aspektům. Starší pejsky a ty, kteří mají problémy s trávením, doporučujeme krmit dvakrát až třikrát denně.

Čím psa krmit

Výživa psa by měla obsahovat vyvážený poměr bílkovin, tuků, sacharidů, vitamínů, minerálů a vlákniny. Bílkoviny se podílejí na rozvoji svalové hmoty a jsou u psa nejdůležitější složkou. Najdete je v mase, vejcích nebo v mléčných výrobcích. Na druhém místě jsou tuky, které starají o lesklou a zdravě vypadající srst a kůži. Jejich příjem je důležitý také z pohledu vitamínů, které se právě v tucích rozpouštějí. Sacharidy jsou vhodné pro správné využití tuků a bílkovin. Nacházející se v rýži, bramborách, obilovinách a také v cukru. Podíl sacharidů ve stravě by měl být zhruba 20 %. U tuků doporučujeme se držet od 5 do 20 % a jejich dávkování přizpůsobit aktivitě pejska (psi, kteří jsou celý rok v pohybu nebo jsou chování venku, ne doma, vyžadují tuků více).

Základní druhy krmiva

Granule pro psy

Granule dnes zakoupíte pod označením „kompletní krmivo„. Znamená to, že můžete svého pejska krmit jen granule a nic nezkazíte. Nemusíte stravu prokládat žádnými pochutinami a ani doplňovat vitamíny a minerály. Při výběru granulí vždy pečlivě čtěte informace na obalu. Lehce tak zjistíte, jaké maso a obiloviny granule obsahují. Určitě doporučujeme vybírat spíše ve střední a vyšší třídě, kde máte záruku kvality. Navíc granule můžete přizpůsobit věku, kondici i rase pejska.

Konzervy pro psy

Konzervy, kapsičky nebo paštiky – toto krmivo slouží spíše jako doplněk ke granulím. Ideální je, pokud obsahuje čerstvé maso. Krmivo je vlhké, dokáže tedy částečně nahradit i vodu a doporučuje se tak pejskům, kteří méně pijí. Při výběru se opět zaměřte na složení. Kromě masa obsahují konzervy často i zeleninu, ovoce nebo obiloviny.

Pamlsky pro psy

Pamlsky slouží jako zpestření k běžné stravě. Patří do nich například sušené maso, různé tyčinky, kosti apod. Tyto pamlsky dávejte svému pejskovi vždy jen za odměnu. Zaslouží si je například, když přiběhne na zavolání nebo když uposlechne některý jiný povel. Jsou ideální pro výcvik štěněte i dospělého pejska.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno