Plemena psů a jejich fotky

Psi můžeme rozdělit do několika plemen. Byli vyšlechtěni z vlků a jejich domestikace trvala mnoho let. Jednotlivá plemena od sebe můžeme odlišit vzhledem, povahou i dalšími rysy. Pokud si pořídíte ohaře, neznamená to ale, že bude vynikajícím lovcem, nebo když sáhnete po teriérovi, že bude nadměrně aktivní. Podívejte se na plemena psů a jejich fotky.

Psi jsou individuální tvorové. Kromě samotné genetiky je výrazně ovlivníte i svou výchovou a výcvikem, který můžete započít už u několikatýdenních štěňat. Uvažujete o pořízení pejska? Pro jaké plemeno psa se rozhodnete?

Ovčácká a pastevecká plemena psů

Do této skupiny patří psi, kteří mají pastevecký původ. Dnes jsou často využívání jako společenští nebo pracovní. Dříve se používali pro hlídání stád ovcí, krav a dalšího dobytka, kterému zabraňovali ve vstupu za hranice louky. Takoví psi museli prokázat svou samostatnost a iniciativu.

Patří mezi ně velmi oblíbený německý ovčák, bílý ovčák, sheltie a kolie, puli, slovenský čuvač nebo australský honácký pes. Jedná se vesměs o plemena středního a velkého vzrůstu, která se hodí především do domku se dvorkem nebo zahrádkou.

Německý ovčák
Německý ovčák
Sheltie
Sheltie

Pinči a knírači

Pinči jsou psi, kteří chtějí být neustále v pohybu. Často jsou charakterizováni jako rychlí, aktivní a téměř neunavitelní. Měli by se ji pořizovat lidé, kteří jim mohou věnovat dostatek svého času. Jsou to hraví a veselí pejsci, mnohdy lidem až příliš důvěřují.

Dogovití a salašničtí psi

Dogy jsou velká a silná plemena, která se dříve často využívala ke štvaní zvěře. Mají přátelskou a mírumilovnou povahu. Hodí se pro život jak na venkově, tak i ve městě. Salašnický pes dnes rovněž nepatří jen mezi stádo ovcí. Je charakterizován jako harmonický a klidný s vřelým vztahem k dětem.

Teriéři

Teriéři jsou v současnosti velmi oblíbení. Jelikož to jsou původem lovci, dobře se trénují a hodí se do každé velké rodiny. Využívají se také při kynologických sportech. O některých z nich se však říká, že hůře vycházejí s dalšími zvířecími členy domácnosti – například s kočkami. Jsou živí a aktivní, dosahují malého, středního i velkého vzrůstu.

Společenská plemena

Do této skupiny pejsků patří psi malého vzrůstu, které si lidi často pořizují pro jejich nenáročnost. Malý pes nepotřebuje tolik potravy, vystačí si s minimem pohybu a také se perfektně hodí do bytu. I navzdory tomu, jak jsou malí, umějí být velmi hluční.

Jezevčíci

O jezevčících se říká, že to jsou skvělí hlídači a lovci. Proto tedy není divu, když vám rozhrabou záhon s květinami nebo vytvoří nory na zahradě. Rádi plavou, aportují a milují venkovní procházky. Toto plemeno psa je oblíbené nejen v dnešní době, ale jeho historické kresby dokládají, že jezevčík měl dříve své čestné místo i u mnoha šlechtických rodin.

Retrívři a slídiči

Retrívra vám určitě nemusíme ani představovat. Ať už se jedná o labradorského nebo zlatého retrívra, obě plemena pejsků jsou u chovatelů velmi populární.

Zlatý retrívr
Zlatý retrívr
Labradorský retrívr
Labradorský retrívr

Jsou to hodní, klidní a snadno učenliví psi, kteří se využívají také jako slepečtí. Mezi slídiče pak můžeme zařadit především kokršpaněly, jejichž dlouhému a hebkému kožíšku neodolají především děti.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno