Jak vycvičit psa

Každý pes by se měl naučit základní povely. Nic není pro náhodné kolemjdoucí tak nepříjemné jako pes, který je pro svého páníčka nezvladatelný. Kdy ale s výcvikem začít? Co vše k němu budete potřebovat a co by měl váš pejsek zvládnout?

Při výcviku psa je důležité zohlednit rasu a povahové vlastnosti. Jsou psi, které snadno vycvičíte sami doma. S jinými ale musíte na cvičiště, případně je nutné podrobit je výcviku od profesionála. Samotnou potřebu výcviku tedy zvažte už před pořízením štěněte.

Základní výcvik psa měsíc po měsíci

Mezi hlavní a základní povely, které by měl každý pes zvládat, patří: Ke mně, Sedni, Lehni, Zůstaň a K noze. Výcvik psa začíná už ve stáří dvou měsíců. Tedy jakmile si štěně přivezete domů, můžete ho cvičit a za správné uposlechnutí také chválit a odměňovat. Ve dvou měsících věku učte pejska poslouchat na své jméno, nosit obojek nebo chodit na vodítku. Při výcviku byste se měli zaměřit i na čistotu v domácnosti.

Povely Sedni, Lehni, Zůstaň

Ve třech měsících je vhodné učit povely Sedni a K noze. Zároveň by se pes měl naučit, že nesmí jíst vše, co najde na ulici, nebo že nesmí sám přebíhat silnici, a to například s povely Fuj nebo Nesmíš. Od čtyřech měsíců můžete začít trénovat aportování, povel Lehni nebo chůzi u nohy. Pokud výuku dobře zvládne, pomalu ho začněte venčit i bez vodítka.

Aportování a náročnější povely

V pěti měsících pak můžete přistoupit i k náročnějším povelům a hrám. Pes se učí hledat různé předměty a zvyká si na vodu. Výcvik by měl váš pes vnímat jako zábavu a za správné chování a poslouchání být motivován – pochvalou nebo oblíbeným pamlskem.

Bez čeho se při výcviku psa neobejdete

K výcviku budete potřebovat obojek a vodítko ve správné velikosti – při výběru vezměte pejska sebou a vše mu pečlivě vyzkoušejte. Pokud je pejsek agresivní, budete potřebovat také náhubek. Jestliže ale se svým psem zamýšlíte cestovat, pořiďte mu jej i tak, aby si na něj včas zvykl.

Pamlsky, hračky a vodítko

Neobejdete se také bez pamlsků a hraček. Se psem neztrácejte trpělivost a mějte pevné nervy. Pokud si ve výcviku nevěříte, svěřte ho třeba svému partnerovi. Bojové a agresivnější psy by měl cvičit ten, kdo má pevnou ruku. Za neuposlechnutí povelu psa nebijte. Dejte mu jinak najevo, že toto nesmí. Vyhubujte mu, případně s ním již cestou domů nekomunikujte.

Jak často cvičit psa

Výcviku psa se věnujte v každé volné chvíli. Kontrolujte, zda pejsek doma nedělá nepořádek. Povely jako Sedni a Lehni zkoušejte doma každý den. Chůzi u nohy trénujte na každé procházce. Aportování a náročnějšímu výcviku se věnujte pravidelně dle svých časových možností, alespoň jednou týdně.

Návštěva na cvičišti

Pokud je váš pes rád v kolektivu s dalšími pejsky, určitě zkuste navštěvovat cvičiště. Hodina na cvičišti stojí přibližně 100 Kč a mnohdy se jí účastní i profesionálové na výcvik, kteří vám poradí, jak psa zvládnout a také jak se s ním naučit mluvit.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno