Agresivní nebo dominantní pes

Psi jsou od přírody agresivní zvířata. Jsou to šelmy a jen určitá míra agrese jim umožňuje přežít ve volné přírodě. Mohou lovit, bránit sebe, svou smečku i své území. Agresivita u psa má mnoho podob a vzniká z různých příčin. Částečně může být vrozená, vhodným výcvikem ji ale lze usměrnit.

Určitě i vy víte, že zatímco některá plemena jsou mírumilovná, tak jiná mají výraznější sklon k agresi a dominanci. Jak tedy postupovat při vzrůstající agresi psa? Co si počít s dominantním psem, který vás odmítá poslouchat? Jako prevence před agresí je samozřejmě výcvik. Vždy si pořizujte psa takového plemene, o kterém víte, že na něj budete fyzicky stačit.

Základ je ve výchově

Výchova výrazně ovlivní to, jak se váš pes bude chovat v dospělosti. Už od dvou měsíců se tedy zaměřte na důsledný výcvik. Problém ale může nastat u staršího psa z útulku. Pokud se u něj projeví neposlušnost nebo dominantní chování, které sami nezvládnete, určitě požádejte o radu odborníka. V krajním případě by mohl takový pes zaútočit na vás, na vaše děti nebo i na kolemjdoucí a vy byste se dostali do nepříjemných problémů.

Srozumitelné povely pro agresivního psa

Svému psovi vždy dávejte srozumitelné povely a naučte ho ty základní – Sedni, Lehni, K noze apod. Pes, který poslouchá svého páníčka, ho i respektuje. Trénovat můžete neustále, ideálně s pomocí oblíbených pamlsků.

Žádné fyzické tresty

Psa trestejte pouze domluvou. Pokud ho budete bít, můžete v něm vypěstovat nezvladatelnost. Jestliže se budete chovat násilně, hrozí, že pes začne být nebezpečný pro všechny ze svého okolí.

Když je dominance problém

Dominanci psa potlačíte i tak, že mu vždy ukáže, kde je jeho místo. Pokud si nepřejete, aby skákal na ostatní, nesmí to dělat. Stejně tak by neměl škemrat u stolu. Krmte ho tak pravidelně a ze své misky.

Agrese způsobená strachem

Mnoho psů je agresivních ze strachu. Často se jedná o pejsky z útulků, kteří se nacházeli v ohrožujícím prostředí. Důležité je vztah s takovým psem založit na důvěře. Obvykle chvilku trvá, než se takový vztah vybuduje. Dejte pejskovi čas, aby poznal nové prostředí. Kontakt navazujte krmením a častými procházkami.

Agrese pro získání pozornosti

Jestliže nezvládáte výcvik svého psa, může se stát, že pes se vůči vám začne chovat dominantně, ačkoliv je v běžném životě přátelský. Začne se dožadovat pozornosti nebo bude poslouchat jen skrze pamlsky. Takovou agresi odnaučíte jen přímou konfrontací. Musíte se psovi postavit a ukázat mu, kde je jeho místo. Samozřejmě ho nebijte, nýbrž si tvrdě stůjte za svým a v případě nespokojenosti psa ignorujte. Důležité je dodržovat takový řád v celé rodině. Nemá smysl, pokud se jeden člověk snaží psa ovládat a zbývající členové rodiny se mu podrobí.

Agrese vůči ostatním zvířatům

Zcela přirozeně jsou psi agresivní vůči kočkám či lovené zvěři, která v nich probouzí jejich primitivní instinkty. Někteří také vášnivě štěkají na druhé psy a nejraději by se jim vrhli po krku. Pokud je vám takové chování nepříjemné, okřikněte svého psa. Pokuste se ho vodit mezi další psy na cvičiště, kde bude vystaven kontaktu a naučí se k nim správně chovat. Agresivita u psa se může projevit také z důvodu nemoci – obzvlášť pokud se objeví z nenadání doporučujeme konzultaci s veterinářem.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno