Zácpa u psa

Problémy se zažíváním občas potrápí každého pejska. Patří mezi ně nevolnost, průjem, zvracení a také zácpa. Ačkoliv se vám tento problém může zdát zpočátku banální, dlouhotrvající zácpa může představovat pro pejska závažnou zdravotní komplikaci.

Zvíře by mělo svou potřebu vykonat minimálně jednou za 2 dny, ideálně pak i několikrát denně. Při venčení tedy pejska vždy kontrolujte. Problém může mít akutní i chronický charakter a může se tak objevit z různých příčin. Týká se štěňat, dospělých i starších psů a také krátkosrstých i dlouhosrstých plemen.

Akutní zácpa

Příčiny akutní zácpy

Akutní zácpa je zácpa krátkodobého charakteru. Většinou je spojena s výživou pejska, případně také s nějakým akutním onemocněním. Může se objevit například po krmení kostmi (například kuřecími, krůtími, které zvíře špatně rozkousá a zůstanou ve střevech) nebo s jiným nekvalitním krmivem. Tuto zácpu pozorujete téměř okamžitě po pozření potravy. Obvykle rychle odezní a není nutný zásah veterináře.

Jak předcházet akutní zácpě

Akutní zácpě předejdete stravou bohatou na vlákninu. Svého pejska krmte kvalitními granulemi. Ideálně si vyberte granule přímo pro vaši rasu, věk a také dle toho, zda zvíře pobývá spíše doma nebo venku. Ke granulích nezapomeňte pejskovi dát dostatek vody, aby mohl pít během celého dne. Jestliže vidíte, že ho trápí zácpa, můžete mu podat lžíci oleje, který pomůže pro zprůchodnění střev. Doporučujeme slunečnicový, řepkový nebo olivový olej. Projímavě působí třeba i kysané zelí. Jestliže vidíte, že váš pes příliš nepije, nekrmte ho pouze granulemi. Suché krmivo střídejte s kapsičkami, paštikami a konzervami.

Chronická zácpa

Příčiny chronické zácpy

Chronickou zácpou často trpí dlouhosrstá plemena psů. Jak si pes líže kožich, chlupy se mu dostávají do trávícího traktu. Jestliže zácpa trvá déle než 3 dny, obraťte se na veterináře. Může být totiž projevem i závažnějšího onemocnění. Spojuje se například s nádory trávícího traktu nebo se záněty. Zácpa rovněž může poukazovat na močové kameny, kdy se přes bolestivost zvíře není schopno vyprázdnit. Zpozorněte i při velmi tvrdé stolici. Pes má svůj ocas často vztyčený a může se u něj objevit i vyhřeznutí konečníku.

Je možné chronické zácpě předejít?

Dlouhosrstého pejska můžete nechat ostříhat nebo mu podávat speciální pastu proti hairbalům. Nádorovým onemocněním můžete předcházet jen pravidelnými kontrolami u svého veterináře a kvalitní potravou pro psa, která mu zaručí pevnou imunitu a minimální střevní potíže. Jestliže bude pes dlouhodobě vystavován zácpě, může u něj dojít k roztažení tlustého střeva. Pejsek pak ztrácí schopnost se vyprázdnit, což může představovat závažnou zdravotní komplikaci. Týká se to především starších psů. Rozhodně se vyhněte podávání různých projímadel. Ta by mohla dlouhodobě poškodit zažívání. Jejich podání pejskovi je možné jen na výslovné doporučení veterináře.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno