Jak odnaučit psa čůrat doma a naučit ho čůrat venku

Pořídili jste si štěně a dělá vám doma neplechu? Nebo máte už staršího psa a čas od času objevíte loužičku za pohovkou nebo v rohu pod televizí? V tomto článku se dozvíte, jak naučit psa čůrat venku. Ne každý má k dispozici dvorek nebo zahrádku, kam může štěně vypustit a jen málokdo z nás je celý den doma, aby se mohl pejskovi věnovat. Váš pes se tedy musí naučit vydržet i osm a více hodin bez čůrání.

Psa čistotě učte, jakmile si jej přivedete domů. Neztrácejte s ním trpělivost. Pokud budete důslední, za špatné chování ho kárat a za dobré naopak chválit, určitě vám tento výcvik nezabere víc než několik dnů. Rozhodně ho kvůli loužičce v obýváku nebijte. Fyzické tresty opravdu nemají smysl a spíše psa zatvrdí nebo v něm probudí nedůvěru či strach k vaší osobě.

Odnaučte psa čůrat doma krok po kroku

Jakmile si přivedete nového člena do rodiny, ukažte mu celou svou domácnost. Zároveň ho vypusťte na dvorek nebo vezměte ven na procházku. Pes tak prozkoumá nové prostředí, ve kterém bude od nynějška bydlet.

Kdy venčit štěně

Štěně venčete okamžitě po probuzení. Zapomeňte, že se před ranní procházkou nasnídáte nebo že si přečtete ranní tisk. První cesta musí vést ven, a to alespoň kolem domku, aby štěně mohlo udělat loužičku.

Pokud ho necháte čekat, pravděpodobně nevydrží a vyčůrá se na podlahu. Venku psa zkuste zpočátku povzbudit – například povelem Čůrej. Časem se to pro něj stane samozřejmostí a už ho nebudete muset nutit. K venčení byste měli přistupovat alespoň třikrát až čtyřikrát denně. Nemusíte chodit na dlouhé procházky. Stačí počkat, až pejsek vykoná svou potřebu. Choďte s ním po jídle nebo po hře, kdy se dá předpokládat, že se mu bude chtít.

Časem určitě vypozorujete, kdy se pejskovi chce čůrat. Například začne škrábat na dveře nebo očuchávat podlahu či předměty v místnosti.

Důležitá je pochvala

Za každé vyčůrání venku pejska pochvalte. Občas mu můžete dopřát i oblíbený pamlsek. Za loužičku doma psa samozřejmě pokárejte, ale jen tehdy, když ho chytnete při činu. Jakmile se vrátíte domů z práce a loužička už bude na podlaze, nemá cenu psovi hubovat, jelikož nepochopí, proč mu nadáváte.

Alternativy k čůrání venku

Pejskovi v nejkrajnějším případě můžete pořídit plínku nebo ho naučit chodit na bedýnku. Jak štěně, tak i dospělého psa můžete těmito kroky odnaučit nepořádku. Zvířata jsou od přírody čistotná a učenlivá.

Úklid je základ

Pokud pes udělá loužičku, nezapomeňte ji uklidit. Stejně tak pokud máte doma více zvířat (psy, kočky), snažte se, aby všechny byly stejně čistotná. Znečištěnou plochu dobře vydezinfikujte, případně ji překryjte parfémem nebo speciálním sprejem, který zakoupíte v chovatelských potřebách.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno