Jméno pro pejska – Výběr jména pro psy

Pořídili jste si pejska a nevíte, jak ho pojmenovat? Jméno je v životě každého psa i jeho majitele velmi důležité a na výběru by se měla podílet celá rodina. Může se však stát, že této radosti budete ušetřeni. Například když si vyberete staršího pejska v útulku nebo koupíte psa s PP.

I pokud se vám jeho jméno příliš nelíbí, raději mu už nedávejte jiné. Těžko si by si na něj zvykal a je možné, že se na něj vůbec nenaučil poslouchat. Daleko lepší je vymyslet mu přezdívku – například zkrácením jména. Většinou pak najdete variaci, která se vám bude líbit nebo vám bude připadat alespoň přípustná.

Jak vybírat psí jméno

Jméno pro psa můžete vybírat dle celé řady aspektů. Jiná jména se hodí pro pejsky a jiná pro fenky. Pohlaví psa tedy vždy zohledněte. Jméno by mělo být zvučné a krátké, aby se dobře pamatovalo – nejen vám, ale také štěněti, které na něj budete učit. Někteří majitelé se snaží dávat svým pejskům jméno originální nebo třeba podle svých oblíbených herců, zpěváků či seriálových postav. Při výběru však myslete na to, že toto jméno už nelze změnit a že váš pes ho bude mít na celý život. Pokud tedy začnete poslouchat jiný typ hudby nebo se vám oblíbený seriál přestane líbit, jméno pejska nezměníte.

Oblíbená psí jméno

Zatímco některá psí jméná jsou vskutku originální a nenašli byste jim podobná, jiná se opakují – například Rex, Max, Alík, Puňťa, Dasty, Tony a další. Všimněte si, že se vesměs jedná o krátká jména, která jsou snadno zapamatovatelná. Jestliže pejska pojmenujete příliš dlouhým jménem, najděte k němu vhodnou alternativu, kterou budete moci používat při výcviku.

Mnoho lidí pojmenovává podle svých zájmů nebo oblíbených věcí. Často se tak můžete setkat s pejsky, kteří jsou pojmenování podle oblíbených cukrovinek (Harlekýn, Laskonka, Pusinka). Jiní lidé zase volí vznešená jména. Ta mají v oblibě majitelé šlechtěných pejsků a těch, jejichž rasy nejsou v Čechách běžně k vidění.

Vybíráme jméno dle kalendáře

Mnoho zajímavých jmen pro pejsky najdete také v kalendářích. Můžete k ruce vzít buď klasický kalendář a v něm najít zajímavá jména – například Ferda, Gustav, Evžen apod. nebo sáhnout po kalendáři se zvířecími jmény – přímo pro pejsky nebo pro psy a kočky.

Zásady výběru jména pro psa

V každém psím jméně by se měla nacházet výrazná slabika. Vhodná jsou jednoslabičná, dvouslabičná i tříslabičná psí jména. Psi dobře reagují například na písmeno S. Pokud si tedy chcete zjednodušit svůj výcvik, můžeme psovi dát jméno se „S“ na začátku nebo uprostřed.

Jak naučit pejska na jméno

Jménem svého psa oslovujte tak často, jak můžete. Pokud ho učíte třeba povelům Sedni nebo Lehni, používejte je ze začátku ve spojení s jeho jménem, například „Bene, lehni“ nebo „Bene, sedni„. Psa jménem oslovujte i během hry nebo když ho při venčení voláte k sobě. Uvidíte, že si na své oslovení brzy zvykne a nebude mít problém zareagovat, jakmile na něj křiknete.

1 komentář

  1. A nevěděli by ste jaké jméno by se hodilo mému štěněti sibiřského huskyho? Už nad tím dumáme dva dny. Je to pes a ne fenka. Takže nás napad Laky, Bertík a nebo pupíček Puppy a nebo pupík. Když tak napište komentář.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno