Jak často krmit štěně

Štěně velmi rychle roste a vyvíjí se. Správné krmení je tedy klíčové pro jeho zdraví. Pokud v tuto dobu něco zanedbáme, budou se následky těžce napravovat. Kromě kvality krmení je důležitá i jeho četnost.

Štěně se živí výhradně mateřským mlékem po dobu tří nebo čtyř týdnů, poté už kromě něj začíná přijímat i jiné krmivo, čemuž se říká přikrmování. Noví majitelé si čtyřnohého kamaráda přinesou domů obvykle ve věku 7-8 týdnů. V tuto dobu už není štěně závislé na mateřském mléce, nýbrž běžně přijímá krmení pro něj vhodné. Nejlepší je v novém domově nejprve pokračovat tím, na co bylo štěně zvyklé u chovatele, pokud to bylo krmivo vhodné, a postupně přejít na námi zvolený druh. Jakékoliv změny je nutno provádět pozvolna. Štěňata se krmí často a četnost se postupně snižuje s tím, jak dospívají. Potrava by měla mít pokojovou teplotu. Štěňata mají citlivý trávicí trakt a malý žaludek. Zároveň potřebují dostatek energie a živin. Důležité je dodržovat stanovený režim.

Ve věku 7-8 týdnů krmíme nového pejska 4-5 x denně. Od 2 měsíců stačí 4x denně. Když jsou štěněti 3 měsíce, počet dávek snížíme na 3 denně. Zhruba od půl roku věku stačí psa krmit 2-3x denně, v 8-10 měsících 2x denně. V dospělosti většina psů dostává krmení jednou za den, někteří majitelé jsou zastánci dvou dávek denně, obzvláště u velkých plemen psů. Je to určitá prevence torze žaludku, tolik obávané u některých plemen.

Důležité je dát psovi jeho dávku jídla jen po omezenou dobu. Pokud krmení do té doby nesní, musí zkrátka počkat až do toho dalšího. Misku s potravou bychom štěněti měli nechat zhruba na 10-20 minut. Vodu samozřejmě dáme k dispozici neomezeně. Nastolíme tak určitý režim. Není to jako u koček, které se ke krmení vrací několikrát denně, tento způsob by psovi neprospěl. Důležitá je samozřejmě především celková dávka a její množství, to pak rozpočítáme do zvoleného počtu krmení za den. U průmyslově vyráběného krmiva se řiďte doporučením výrobce, ale zohledňujte i výživový a celkový stav zvířete. U vařené stravy je zapotřebí dobrá znalost psí výživy, aby štěně dostávalo vše, co potřebuje a tento způsob se doporučuje jen velmi zkušeným a znalým chovatelům.

Štěně by sice mělo růst a přibírat, nicméně nemělo by být obézní. Kontrolu provádíme pravidelným vážením. Rozhodně by štěně nemělo sežrat krmení tolik, kolik samo chce, neomezeně. Překotný růst nebo obezita jsou významnými faktory pro rozvoj různých onemocnění, například dysplazie kyčelních kloubů. Střídmější krmení v raném věku může být velmi prospěšné do budoucna. Po nakrmení potřebuje pes klid pro správné trávení, alespoň po dobu dvou hodin vynecháme běhání, hraní a skákání.

 

 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno