Jak a čím krmit štěně

Správná péče a výživa je ve štěněcím věku klíčová. Pes roste a vyvíjí se. Pokud v raném věku něco zanedbáme nebo pokazíme, je těžké nebo dokonce nemožné chyby napravit. Rostoucí organismus má specifické nároky, které všechny musíme uspokojit. U štěněte se navíc vytvářejí správné návyky příjmu potravy a tím se předchází zlozvykům.

Sestavit správně psí jídelníček je složité, a obzvláště u štěněte. Pokud tomu náležitě nerozumíme, je lepší podávat komerční krmení, které bylo vyvinuto odborníky a obsahuje vše potřebné ve správném poměru pro každou fázi života. Na krmení pro štěně rozhodně nešetříme. Nevyplatí se to do budoucna. Kupujeme kvalitní krmení výhradně určené pro štěňata, a to buď granule, nebo konzervy. Zohledňuje se především hmotnost psa v dospělosti, tudíž vybíráme z krmení pro štěňata malých, středních a velkých plemen, někdy je dělení ještě podrobnější. Na trhu jsou dokonce krmiva pro některá konkrétní plemena psů.

Jak často štěně krmit

Technika a četnost krmení jsou velmi důležité faktory. Do tří až čtyř týdnů se štěně živí výhradně mateřským mlékem, pokud tedy nenastane nějaká neobvyklá situace.  Pak se už začíná přikrmovat. Novému majiteli se štěně předává obvykle ve stáří osmi týdnů. V tu dobu už není závislé na mateřském mléce, přijímá běžně krmení pro štěňata.

Nové štěně krmíme zpočátku 4-5x denně. Důležité je, aby pes měl neustále přístup k čisté pitné vodě. Když jsou štěněti 3 měsíce, můžeme frekvenci krmení snížit na 3-4x denně. V půl roce života stačí krmit 3x denně. Od 8-10 měsíců krmíme 2x denně. V dospělosti stačí psa krmit jednou denně, ale někdo volí raději variantu 2x denně, obzvláště u velkých plemen psů. Velká plemena navíc dospívají později, třeba až v 1,5 až 2 letech.

Krmení psovi podáme jen po omezenou dobu. Pokud je do té doby nesní, musí počkat do dalšího krmení. Misku s krmením necháme psovi na 5-10 minut. Po nakrmení je důležité dopřát psovi klid na trávení. Alespoň po dobu dvou hodin vynecháme hraní a běhání.

Doplňky ke krmivu

Chybou je přidávat do komerčního vyváženého krmení další preparáty, jako rybí tuk, vápník, přípravky na klouby a další. Není potřeba žádné vitamíny ani minerály přidávat, pokud vám to nedoporučí veterinární lékař. Pokud do vyváženého krmiva něco přidáte, je z něj rázem nevyvážené. A špatný poměr vitamínů nebo minerálů a dalších výživových látek má na štěně negativní dopad, zejména co se týče pohybového aparátu. A to platí i pro velká plemena psů, která mají specifické potřeby. Pro správné vstřebání vápníku je potřeba mít optimální poměr vápníku a fosforu. V krmení je tento poměr dodržen. Pokud ale něco s vápníkem (ať už komerční přípravek nebo tvaroh) přidáme, vápníku bude v krmné dávce moc a naruší se jeh vstřebání. Pejskovi tak nepomůžeme, spíš mu ublížíme. A platí to i o mase. Pokud přidáváme ke komerčnímu krmení ještě maso, to obsahuje fosfor, a zase narušíme poměr vápníku a fosforu.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno