Jak odnaučit psa štěkat

Neutuchající psí štěkot dokáže pořádně potrápit. Obzvlášť pokud máte pejska v bytě a musíte neustále čelit stěžujícím si sousedům. Psi štěkají z mnoha důvodů. Dorozumívají se tak nejen s dalšími psy ve smečce, ale také se svým páníčkem. Psi často štěkají, když jsou frustrovaní a osamocení, naštvaní, mají strach, spoustu energie nebo se jenom nudí.

Chcete svého psa odnaučit štěkat? Mnoha majitelům tento úkol jistě připadá nad jejich schopnosti. Věřte ale, že s našimi radami a tipy to zvládne každý zkušený chovatel i úplný začátečník.

Proč pes štěká

Úplně nejlepší by bylo, kdyby se pes nedostal do situace, která ho ke štěkotu vede. Takovým situacím se ale opravdu nevyhneme. Zatímco někteří pejsci jsou klidní, jiné vede ke štěkání snad úplně všechno.

Když je pes sám doma

Mnoho psů začne štěkat, jakmile se ocitne samo doma. Tento problém se často týká štěňat, která jsou u svého majitele krátce. Nejsou zvyklá na nové prostředí, bojí se neznáma a samoty.

Jak si poradit se štěkajícím štěnětem

Některá z nich po pár týdnech přestanou, protože pochopí, že se za nimi vždy vrátíte. U jiných psů doporučujeme tuto situaci řešit například puštěnou hudbou, televizí, hračkou nebo oblečením, které jste nosili a je na něm váš pach. Všechny tyto podněty by měli vašeho psa uklidnit. Pokud však nic z toho nepomáhá, doporučujeme zvolit zvířecího kamaráda. Někteří psi jsou přece jen raději ve smečce než sami. Toto je však dobré promyslet už před pořízením štěněte.

Varovné signály

Mnoho psů štěká v přítomnosti dalších psů a lidí. Například pokud váš pes střeží dvorek, začne štěkat na kolemjdoucí. Toto chování je vcelku normální. Pokud chcete psa na hlídání, můžete u něj štěkání i vycvičit. Jestliže ale nechcete, aby štěkal na jiné pejsky, zkuste ho vždy okřiknout. Občasné zaštěkání není na škodu, ale je pochopitelné, že ho nechcete poslouchat celý den.

Štěkot při hře, v kontaktu s vámi

Mnoho psů začne štěkat, jakmile přijde čas ke hře. Jsou v dobrém rozpoložení a chtějí vám to dát najevo. Hravého psa jen těžko utišíte. Můžete u okřiknout například slovy Klid a pokud opravdu ztichne, odměnit ho pamlskem. Na psa rovněž můžete vyzkoušet vodní pistoli. Nepoužívejte ji ale moc často, aby si na ni nezvykl a také jí štěkot řešte především za teplých měsíců. Pokud máte citlivějšího pejska, v zimě by se mohl nachladit.

Štěkání může způsobit problémy

Ačkoliv se říká, že pes, který štěká, nekouše, mnoho lidí má ze štěkajících psů hrůzu. Například pokud pes vytrvale běhá kolem plotu a štěká na vše, co se mihne, jistě to nebude pro lidi příjemné. Štěkání v bytě vám může zamíchat se sousedskými vztahy. Ještě je v normě, když pes zaštěká na zvonek nebo na přicházející návštěvu. Jinak by ale měl být v klidu. Při výchově tak buďte důslední a pokud štěká příliš, nezavírejte před ním dveře, ale okřikněte ho.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno