Výcvik štěněte

Pořídili jste si štěně a řešíte, kdy je vhodné začít s jeho výcvikem? U štěněte určitě dlouho nečekejte. Známé pořekadlo praví „starého psa novým kouskům nenaučíš“. Není to tak úplně pravda, faktem ale zůstává, že se vám malé štěně bude cvičit mnohem lépe než vzrostlý a dospělý pes. Štěně si ale i tak můžete dostatečně užít, jelikož se s jeho výcvikem doporučuje začít přibližně od čtyř měsíců věku.

To znamená, že přibližně v osmi týdnech si ho přinesete domů, dva měsíce s ním ještě strávíte v pohodě a pak začnete trénovat. Nemusí se však jednat o žádný přísný dril, štěně se dá totiž snadno vycvičit i milým a laskavým způsobem. Jenom u jeho výcviku musíte být dostatečně důslední.

Jak začít s výcvikem štěněte

Od jakých povelů začít štěně cvičit? Určitě byste si u nich měli stanovit priority. Nejdůležitější samozřejmě je naučit štěně čistotě. Nic nenaštve tolik jako hromádka uprostřed obýváku. Pes by si měl navyknout na venčení třikrát denně. Pokud bydlíte v rodinném domku s výběhem, je to o něco jednodušší. Stačí, aby si štěně řeklo, že chce jít ven a vy ho pustíte.

Učení se čistotě

Štěně většinou chce na toaletu ihned po probuzení. Poznáte to i dle jeho povahových vlastností. Začne být neklidné a často i kňučí. To už je jednoznačný povel pro majitele, který by měl v tuhle dobu zakročit a jít psa pustit ven nebo ho vzít na procházku.

Po vykonání potřeby na správném místě je důležité štěně pochválit. S pochvalami rozhodně nešetřete a i po několika týdnech svému pejskovi opakujte, jak je šikovný. Jestliže udělá loužičku doma, stačí mu místo ukázat a říci důsledně „fuj“ nebo „nesmíš“. Fyzicky byste psa rozhodně trestat neměli.

Chůze na vodítku

Další, co by se mělo štěně již v útlém věku naučit, je chůze na vodítku. Můžete mu pořídit obojek a vodítko nebo postroj, na kterém je především pro menší plemena psů chůze mnohem příjemnější. Obojek nasazujte během hry, krmení nebo mazlení. Pes by ho měl mít krátkou dobu na krku, aby si na něj zvykl.

Během samotné chůze by se měl držet u vaší levé nohy. Vodítko pak vždy přizpůsobte na požadovanou délku. Naučte štěně povelům jako „zpátky“ nebo „pomalu“, pokud vám bude za vodítko tahat. Můžete ho učit také volné chůzi bez vodítka. To si však nechte až na dobu, kdy si osvojí základní povely.

Základní povely pro psa

Přibližně v jednom roce by měl mít pes osvojenou základní výchovu. To znamená, že by měl přiběhnout na vaše zavolání, reagovat na povely jako „místo“ nebo „nesmíš“. Těmto povelům jej naučíte doma nebo s ním můžete zajít i na speciální cvičiště, kde se hrou bude učit spolu s dalšími psy. Což je výhodné i z důvodu, že si na ně zvykne a v dospělosti nebude agresivní.

Velmi důležitý je povel „ke mně“ nebo „k noze“. Ten je nezbytný proto, aby štěně mohlo začít chodit bez postroje. Za každý správně vykonaný povel ho samozřejmě pochvalte, případně odměňte pamlskem.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno