Jak vidí pes

Mnoho chovatelů si jistě klade otázku, jak vidí jejich pejsek. Černobíle, barevně nebo ještě úplně jinak? Na to se vám pokusíme odpovědět v dnešním článku. Psí oči jsou na první pohled velmi podobné těm našim, i když po důkladnějším prozkoumání v nich najdete několik rozdílů.

Oko psa je plošší než lidské oko. Psi proto pravděpodobně hůře vidí na blízko, na dálku je ale jejich zrak vynikající. Nemožnost ostření na blízko však skvěle vyvážejí dalšími svými smysly, a to především čichem a hmatem. Psi lépe vidí za šera a jejich oči jsou také mnohem vnímavější k pohybu ve svém okolí. Díky větší zorničce a rozložení do stran mají psi lepší periferní vidění než lidé.

Vidí psi černobíle nebo barevně?

Od mýtu, že psi vidí černobíle, se už dávno opustilo. Dříve se lidé domnívali, že psi nebo kočky takto skutečně vidí. Důkladnější studie však prokázaly, že psi jsou schopni rozlišit některé barvy. Zatímco v lidském oku jsou tři čípky pro modrou, červenou a zelenou barvu, v oku psím jsou tyto čípky pouze dva a psi tak nejsou schopni rozlišit odstíny zelené a červené. Jejich vidění tedy zahrnuje převážně modrou a šedou. Chybí i barvy jako oranžová nebo žlutá. Podobně vidí i někteří lidé, kteří jsou postiženi zvláštní barvoslepostí(deuteranopií).

Proč u psa není důležitá barevnost vidění

Barevné vidění pro psa není až tak důležité jako vidění za šera, které je u něj mnohem lépe rozvinuté než u lidí. Vnímání barev pak může být kompenzováno dalšími smysly a díky jejich souhře se ze psa stává dokonalá šelma – lovec.

Noční vidění má vyšší prioritu

Schopnosti nočního vidění byla tedy při vývoji kladena mnohem větší priorita. Stejně jako psi vidí třeba i vlci a další psovité šelmy. V psím oku můžeme rozlišit tyčinky a čípky. Tyčinky se starají o vnímání světla a čípky zajišťují vnímání barev. Tyčinky jsou tak mnohem vyvinutější. Ani u primátů nebylo barevné vidění hned. Vyvinulo se až později v rámci jejich dominantního postavení mezi savci.

Jak na výběr hračky pro pejska, pelíšku a dalších doplňků

Teď už víte, že barevnost hračky pro psa nehraje velkou roli. Na co kupovat zářivě červenou, když ji váš pes nebude schopen dobře poznat? Mnoho majitelů se vyhýbá třeba zelené barvě, která se v trávě snadno ztratí. Pes ale při jejím hledání beztak více využívá hmat nebo čich než právě zrak. Často se vám určitě stalo, že jste krmili svého pejska, maso mu spadlo těsně pod nos a on si toho nevšiml. Jelikož teď už víte, že hůře ostří na blízko, nemusíte divit, že potravu nenašel na první pohled.

A co ostatní smysly – jsou lépe vyvinuté?

Pro psa jsou kromě zraku důležité i další smysly – čich, hmat, sluch nebo chuť. Právě poslední zmíněná chuť je nejslabší smyslem. Při výběru potravy se psi většinou řídí čichem. Mají jen šestinu chuťových pohárků v porovnání s člověkem. Hmat psi využívají na zkoumání předmětů ve svém okolí. Pracují s hmatovými chlupy na čumáku, mezi očima, na bradě, horním pysku a na tlapkách. Mají vynikající sluch a vnímají tak i zvuky, kteří lidé nemají šanci slyšet.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno