Utracení psa

Eutanazie neboli utracení psa může být důstojným ukončením života našeho čtyřnohého kamaráda a společníka, které zamezí zbytečnému trápení.

O eutanazii rozhoduje majitel psa, veterinář ji může jen doporučit. Každý zodpovědný a uvědomělý chovatel tímto rozhodnutím bude chtít ukončit nevyřešitelné trápení nebo bolest. Rozhodně to nesmí být prostředek k tomu, abychom se zbavili nemocného, nepotřebného nebo starého zvířete a tím i své odpovědnosti. Pokud se u psa objeví nevyléčitelná nemoc nebo zdravotní stav nedovoluje radost ze života, který se stal pro zvířátko spíš trápením, mnohdy sám veterinář navrhne tento stav neprodlužovat a zvolit raději eutanazii.  Je to rozhodnutí velmi vážné, protože pes je členem rodiny a prožili jsme s ním mnoho pěkných let.

Veterinární medicína je na velmi vysoké úrovni, ale často je velmi složité určit, jak velké trápení a bolest je. Potřeba je důvěra k veterináři, který se dokáže objektivně k této situaci vyjádřit. I sám majitel by měl poznat, kdy už není život pro zvíře radostný. Musíme si uvědomit, že lékař se snaží léčit, ne život ukončovat, a proto bychom mu měli věřit, když vysloví tento názor, ač jej žádný majitel zvířete neuslyší rád. Profesionální zhodnocení je potřeba. Lékař doporučuje, majitel se rozhoduje.

Pokud vidíme u psa zájem a určité projevy radosti ze života, pravděpodobně stojí za to ještě bojovat. Každá situace je jedinečná, proto je těžké zobecňovat. Uspání psa je vhodné v případě, kdy trpí závažným bolestivým onemocněním, které se nedá vyléčit a bolest se obtížně mírní. Také jsou zde případy, kdy zvíře špatně udržuje rovnováhu, nepřijímá tekutiny a potravu, má potíže s dýcháním, vyprazdňováním a pokud jako majitelé nemůžeme už z jakýchkoliv vážných důvodů věnovat těžce nemocnému zvířeti zvýšenou a náročnou péči. Rozhodně není správný a zodpovědný přístup ten, že udržujeme zvířátko naživu za každou cenu, ať to stojí, co to stojí. Musíme se zamyslet, jaký to má přínos práce pro našeho mazlíčka. Je mu to ku prospěchu? Pomáháme tím, nebo spíše škodíme?

Pokud se tedy rozhodnete k tomuto těžkému kroku, veterinární lékař pejskovi poskytne profesionální péči. Eutanázii je možno provést v ordinaci nebo v domácím prostředí. Majitel může být u zvířete celou dobu, nebo po rozloučení odejít či počkat v čekárně. Tuto možnost by si měl každý dobře rozmyslet. Uspání se provádí formou injekce vysokého množství uspávacího prostředku, což zapříčiní, že se zvíře už neprobudí. Nejdříve se podávají léky na uklidnění a uspání zvířete, poté se přistoupí k podání přípravku, který ukončí zvířecí život. Léky se poddávají nitrožilně, proto je uklidnění zvířete na místě, aby vše proběhlo rychle a jak má, bez zbytečného stresu.

Je dobré mít podporu někoho blízkého a samozřejmě i tu profesionální, u personálu pracoviště. Není dobré se bránit smutku a slzám, je to zcela přirozená věc, za kterou není třeba se stydět. Hřát u srdce vás může vědomí, že jste nedopustili, aby vaše milované zvíře zbytečně trpělo.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno