Hárání feny a její průběh

Hárání (neboli říje) se u fenek dostavuje většinou dvakrát ročně. Nejčastěji to bývá na jaře a na podzim. Jsou ale i výjimky, u malých plemen to může být i víckrát za rok, u velkých nebo primitivních plemen bývá frekvence zase nižší a hárají třeba jen jednou ročně.

První hárání

Kdy začíná mladá fenka hárat? Závisí to hodně na plemeni a velikosti feny. U malých plemen se první říje dostavuje mezi 7. a 10. měsícem, u větších je to o něco později, mezi 10. až 15. měsícem. Pozor, už první hárání může být plodné. Vzhledem k věku fenky, která je stále ještě ve vývinu, není vhodné, aby byla nakryta. Březost by jí neprospěla a mohla by pro ni být nebezpečná. Při prvním hárání může být fenka nesvá, a nezkušeného majitele může toto období poněkud vyděsit. Fenka totiž do určité míry mění své chování, může být smutná, neklidná, neposlušná, nebo naopak více mazlivá, může vypadat jako nemocná a odmítat běžné aktivity.

První hárání je často atypické, trvá déle nebo kratší dobu než ty následující. Někdy fena téměř nekrvácí, nebo si toho ani nevšimneme.

Jak takové typické hárání vypadá?

Celková délka hárání je průměrně 20 až 24 dní. K nakrytí bývá vhodný 13. a 14. den, ale je to individuální. Pohlavní cyklus feny se dělí na 4 části:

Proestrus- období před vlastní říjí, je to začátek hárání.

Nejdříve zduří zevní pohlavní orgány. Objeví se výtok, odkapává krvavě zbarvená nebo růžová tekutina. Některé feny jsou tak čistotné, že výtok téměř nezaznamenáme, u jiných je to patrné ihned. Fena je náladová, neklidná, je atraktivní pro psy, ale ještě je odmítá. Toto stadium trvá 5-15 dní.

Estrus- vlastní říje

Výtok se postupně mění na žlutooranžový a hlenovitý. Nastává ovulace a fena může být oplodněna. Psy už většinou neodmítá, naopak je může sama vyhledávat a je neklidná. Toto období trvá většinou 4 dny.

Metestrus- období po říji

Výtok se postupně mění do nahnědé barvy, fena je nadále pro psy atraktivní, ale už je odmítá.

Anestrus- období pohlavního klidu

Toto období trvá po většinu roku, mimo dobu hárání.

Jak dobu hárání zvládnout?

Procházky se mohou stát velmi adrenalinovou záležitostí, a někdy majitel nestíhá psy od své fenky odhánět. Existují speciální aromatické spreje, určené na ocas a packy, které nápadníky mohou odradit a zmást, nicméně pach to není příjemný ani pro fenu takže se bez nich raději obejděte.

Doma je dobré používat hárací kalhotky, buďto speciálně koupené, nebo doma vyrobené. Zpočátku si na ně musí fenka zvyknout. Je dobré nechat fenu, aby se čistila, je to pro ni přirozené, proto jí kalhotky nenecháváme pořád. Pokud někde zůstanou skvrny, ihned je raději vyčistěte, fenka je ráda uklízí sama, a mohlo by se stát, že vám vykouše kus deky nebo koberce.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno