Zvracení u psa: Aneb když pes zvrací

Každého pejska čas od času pozlobí zažívání. Zvracení u psa stejně jako průjem nebo zácpa nemusí být hned signálem k návštěvě veterináře. Může však provázet různá infekční onemocnění i závažnější nemoci. Proto pokud neutichne do 48 hodin, určitě se na svého veterináře obraťte. Psa do té doby nechte doma v klidu.

Dbejte na to, aby přijímal dostatek tekutin a při intenzivních trávících potížích nasaďte hladovku. Rovněž se snažte včas vypozorovat další nebezpečné příznaky, například průjem, hubnutí nebo krev v jeho zvratcích.

Nejběžnější příčiny zvracení

Zvracení nejčastěji způsobují nemoci zažívání, bakteriální a virové infekce, změna krmiva, torze žaludku, střevní parazité, cukrovka nebo selhání jater či ledvin. Může být projevem například při otravě zvířete, sepsi, přežrání nebo pozření cizího předmětu. Jak tedy vidíte sami, pes může zvracet z mnoha rozmanitých důvodů.

Akutní zánět žaludku nebo střev

Zvracení můžeme rozdělit na akutní a chronické. Zatímco v prvním případě potíže rychle odezní, ve druhém mohou přetrvávat týdny až měsíce. Akutní potíže jsou však u pejsků mnohem častější než ty chronické. Mohou navíc vést k podráždění celého trávícího traktu. I pokud tedy odezní zvracení, může se dostavit průjem. V tuto chvíli doporučujeme začít do potravy přidávat laktobacily, které pomohou s obnovením rovnováhy ve střevech zvířete.

Pozor na dehydrataci organismu

Zvracení u psa stejně jako průjem vede k dehydrataci organismu. Proto pejskovi, který zvrací, nezapomeňte podávat dostatek tekutin – ideálně v podobě čisté vody. Vodu mu nalijte do misky a nechte ho, ať se napije tehdy, když má chuť. Pokud však pozorujete, že delší dobu nepřijímá vodu ani potravu, můžete ho zkusit k jídlu pobídnout a v krajním případě ho i napojit injekční stříkačkou.

Domácí léčba zvracení

Při náhlém zvracení odeberte krmivo přibližně na 4 hodiny. Jakmile pozorujete, že se váš pejsek uklidnil, začněte ho krmit v malých porcích, přibližně po 30 minutách. Pokud zase něco z přijaté potravy vyzvrátí, ustaňte a zkuste to znovu zase až za pár hodin. Podávejte mu dietní stravu. Doporučuje se například rýže s kuřecím masem nebo mrkví. Vše uvařte doměkka.

Jak probíhá návštěva veterináře

Zapamatujte si, kolikrát zvíře zvracelo. Rovněž je důležité vědět, co zvrací – jestli jenom sliny nebo i zbytky potravy. Zkuste dát do souvislosti zvracení a krmení. Především u štěňat se často stává, že jim nová značka krmiva způsobí střevní potíže. Zvracení rovněž může být psychického rázu, pokud zvíře žere ve stresové situaci. Lékař se tak pokusí odstranit příčinu zvracení a pro pejska vám dá léky, které ho utlumí.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno