Nelínající plemena psů

Pokud trpíte alergií nebo si zkrátka nedovedete představit pravidelný úklid psích chlupů ve vaší domácnosti, a přesto se nechcete psího mazlíčka vzdát, mohou být řešením nelínající plemena psů. Předem je třeba říct, že většina lidí nemá alergii na psí srst, ale na alergeny v psích slinách, moči, kůži, mazových žlázách nebo krvi. Srst bývá spíše úložištěm těchto látek. Proto je dobré podstoupit alergické testy a zjistit, na co vlastně jsme alergičtí, abychom se pak nového psa nemuseli vzdávat a hledat mu další domov, což by byla velká nezodpovědnost.

Jaká je srst těchto psů?

Nelínající plemena se také někdy nazývají (trochu mylně) hypoalergenní. Je ale pravda, že řada alergiků pobyt ve společné domácnosti s takovým mazlíčkem snáší mnohem lépe než se psem s klasickou línající srstí. Nelínající srst se liší především absencí podsady (jemné chloupky, rostoucí vedle chlupů hlavních- krycích). Srst vlastně líná, ale chlupy sami nevypadávají. O srst těchto psů se ale musí pečovat, mnohdy více, než psů línajících. Nutné je pravidelné kartáčování alespoň jednou týdně, a u plemen, která to vyžadují, i trimování (teriéři). Tím se odstraní odumřelá srst, která sama nevypadne a mohly by se tvořit zplstnatělé zamotané chomáčky („dredy“), které pak už odstraníme jen pomocí nůžek.

 

Plemena řadící se mezi málo línající až nelínající

Mezi nelínající plemena se obecně řadí psi kudrnatí. Patří zde pudl, bišonek, boloňský psík, cotton de tuleár, pumi, portugalský vodní pes a irský vodní španěl. Dále k nim patří i několik psíků bez kudrnaté srsti, se srstí rovnou a delší. Jsou to hlavně maltézský psík a yorkšírský teriér. Ti se nemusí trimovat. Z těch, co trimování vyžadují a nejsou kudrnatí, můžeme zmínit knírače, west highland teriéra, kerry blue teriéra nebo českého teriéra. Mezi ty méně známé patří wheaten, australský silky teriér, lvíček nebo flanderský bouvier.

Naháči

Ještě je tu jiná možnost, a to naháči. Tito psi nemají téměř žádnou srst (s výjimkou srstnatých jedinců daného plemene, kteří se také přirozeně vyskytují). Patří k nim mexický naháč, peruánský naháč (tito dva jsou zcela holí) a čínský chocholatý pes. Ten nějaké chlupy má, především na hlavě, svou strukturou připomínají spíše lidské vlasy. Nahaté psy není potřeba kartáčovat, stříhat ani česat. Mají ale zase jiné specifické nároky. V zimě potřebují oblékat, a v létě zase kůži chránit před sluncem. Kůže se musí celoročně ošetřovat. Naháči jsou ale i přes svůj hled normální psi s typickými psími nároky a standardním psím chováním.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno