Vipet

Vipet (whippet) je středně velké psí plemeno, patřící mezi hladkosrsté chrty. Jeho původ je ve Velké Británii. Cílem bylo vyšlechtit psa podobného greyhoundovi, ale menšího vzrůstu. Ke šlechtění byli použiti greyhoundi, italští chrtíci a teriéři. Na výstavě se poprvé objevil v roce 1981. Využíván byl ke štvaní králíků a chrtí závody. Je to společenský pes vhodný ke sportu. Známá je i dlouhosrstá varianta, ale méně častá.

Podle FCI je vipet řazen do skupiny 10- Chrti a příbuzná plemena, sekce hladkosrstí chrti.

Popis plemene

Vipet je středně veliké plemeno, dorůstající kohoutkové výšky 44 až 51 cm a dosahující v dospělosti váhy 8 až 12 kg. Hlava je úzká a dlouhá, čenich černý nebo u světlejších psů namodralý. Oči jsou oválné s bystrým výrazem. Uši jsou malé, tvarem připomínají lístek růže. Krk je svalnatý, dlouhý a klenutý. Linie těla je elegantní, hrudník hluboký. Ocas je dlouhý a postupně se zužuje, nesen je v lehkém oblouku, ale nezvedá se nad hřbet.  Kůže na nohou je velmi tenká.

Srst je krátká, jemná a přiléhavá. Je přípustné jakékoliv zbarvení, ať už jednobarevné, tak i kombinace barev nebo žíhání.

Vipet se dožívá průměrného věku 13 až 14 let.

Povaha a chov

Vipeti jsou příjemnými společníky, a to jak doma, tak i při venkovních aktivitách. Oproti ostatním chrtům je přátelštější a otevřenější povahy, je poměrně přizpůsobivý, hravý a mazlivý. Snadno přilne ke svému pánovi i celé rodině a dětem. Nemá problém ani s cizími lidmi, je přátelský a nechová se dominantně. Jde o psa čistotného, který se vyhýbá blátu a špíně. Nezapáchá a nevyžaduje časté koupání. Koupání se ani nedoporučuje, ochranný film na pokožce se obnovuje velmi pomalu. Je velmi obratný, rychlý, bystrý. Při lovu je odvážný a taktizuje. Vipeti jsou inteligentní, poslušní a výcvik není problém. Rádi se učí, nejlépe však formou hry. Na tresty jsou velice citliví a hrubé zacházení nesnášejí. Při fyzických trestech se uzavírají do sebe. Tito psi jsou velmi vhodní na různé sporty jako je coursing, agility nebo dostihy. Mají rádi i výstavy, užívají si pozornost. Jedná se o psa, který nemůže žít venku v kotci, je náchylný k nepřízni počasí. Potřebuje dostatek volnosti, ale stále jsou zde jeho lovecké pudy, které se mohou projevit. Proto na určitých místech je nutný pouze pohyb na vodítku.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno