Afghánský chrt

Afghánský chrt je velký lovecký pes původem z Afghánistánu, vyšlechtěn byl již velmi dávno. Typická je jeho chrtí stavba těla a nádherná dlouhá srst. Jedná se o plemeno náročné na pohyb, které se určitě nehodí pro každého. Do Čech byl tento chrt poprvé dovezen v roce 1965. Původně šlo sice o psa loveckého, dnes je ale o plemeno společenské a hlídací. Moderní podoba tohoto psa je výsledkem práce britských chovatelů z období přelomu 19. a 20. století.

Podle FCI se řadí do skupiny X.- Chrti. Oficiální zkratka v ČR je AF.

Popis plemene

Tento chrt zaujme na první pohled svou štíhlou postavou a dlouhou srstí, která je hedvábně jemná. Vyžaduje ale také náležitou péči. Přípustné jsou všechny barvy srsti i jejich kombinace. Srst v obličejové části je krátká. Jedná se o velké plemeno s hlubokým hrudníkem a rovným hřbetem. Ocas je nízko posazený, s typickou smyčkou. Má dlouhou hlavu, černý nebo tmavě hnědý čenich a přiléhající svislé uši. Končetiny jsou dlouhé a silné. Je to dobrý běžec s plynulým, lehkým a stylovým pohybem. Afghánský chrt dorůstá výšky 63 až 74 cm, váží do 27 kg.

V průměru se dožívá věku 13 let.

Povaha

Tento chrt je vznešený, majestátný a nezávislý. Pro jeho chov je potřeba mít určité znalosti, zkušenosti i trpělivost. Jedná se totiž o psa poměrně rezervovaného a sebevědomého s notnou dávkou impulzivity až divokosti. Neprávem bývá považován za hloupého. Má ale pouze nízkou sociální inteligenci a špatně snáší drezuru ze strany chovatele. Je mazaný a svobodomyslný. Potřebuje důslednost, ale i vlídnost. Nejedná se o zvíře, která vás vždy bez výhrad poslechne na slovo. Jedná se o citlivého společníka, který je k cizím lidem většinou nedůvěřivý a zdrženlivý. Jelikož vyžaduje pravidelnou péči o srst, již od štěněte jej musíme na tuto proceduru navykat. Hodí se jako pes společenský, na hlídání, závodní pro dostihy chrtů nebo lovecký. Vyžaduje mnoho pohybu, je však tvrdohlavý a ne vždy poslechne, proto se nedoporučuje nechat jej pobíhat volně.

 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno