Aljašský malamut

Aljašský malamut je zástupcem severských plemen, původem z Aljašky, jak již jeho název napovídá. Jedná se o velkého psa, dříve používaného k tahání nákladu a k lovu. Dnes je oblíbený zejména v Americe jako pes rodinný a saňový.

Podle FCI se řadí do skupiny III- špicové a primitivní typy, sekce I- severská a tažná plemena. Oficiální zkratka v ČR je AM.

Popis plemene

Jedná se o psa s kohoutkovou výškou 58 až 63 cm. Psi váží okolo 40 kg, feny 30 až 34 kg. Aljašský malamut má silnou kostru a mohutně vyvinuté svalstvo. Typická je mohutná hruď, rovná záda a silný krk. Končetiny jsou pevné a silné. Má velkou širokou hlavu s protaženým mohutným čumákem, čenich bývá černý. Oči jsou tmavé, mandlového tvaru, uši trojúhelníkové a postavené. Ocas je položen vysoko a v klidu nesen stočený na záda.

Srst aljašského malamuta je středně dlouhá, typicky hustá pro ochranu v nepřízni počasí. Barva je našedlá až černá, někdy i hnědá nebo zlatavá. Na břiše a spodních částech končetin je srst bílá. Povolena je i souvisle bílá barva.

Malamuti jsou zdravým plemenem, je zde ale náchylnost k dysplazii kyčelních kloubů.

Aljašský malamut se dožívá v průměru věku 13 let.

Povaha a chov

Malamut je pes aktivní, společenský a přátelský. Je hravý, ale v dospělosti mu nechybí ani důstojnost. Ovšem dokáže být i tvrdohlavý. Vyžaduje pevnou, důslednou, ale zároveň laskavou výchovu. Není sice vhodný pro služební výcvik, základní poslušnost by ale měl zvládnout. Je to pes věrný svému pánovi. Dobře se snáší s dětmi. Je třeba jej od mládí navykat na jiné psy, protože je poměrně dominantní. Jde o psa, který má rád pohyb na čerstvém vzduchu, volnost a hodí se pro celoroční ubytování venku, přičemž nemusí mít zateplenou boudu. Potřebuje opravdu dostatek pohybu, činnosti a sportovně založeného majitele. Je to společník pro dlouhé procházky, běh nebo jízdu na kole. Cizí mu není ani plavání. Vyniká v zápřahu. Typická je pro něj nikoliv rychlost, ale velká vytrvalost. Nejvíce mu proto vyhovují závody na dlouhé tratě. Srst je třeba kartáčovat, minimálně jednou za týden a při ušpinění. Srst se netrimuje ani nestříhá.

 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno