Šarpej

Šarpej (shar-pei) je starobylé plemeno psa, pocházející z Číny. Nebyl to palácový pes, využíván byl k ochraně obydlí a stád. Jeho jméno znamená v překladu „písková srst“, na dotek totiž připomíná hrubý pískový papír. Typické jsou četné záhyby na jeho kůži.  V polovině 20. století se toto plemeno ocitlo na okraji vyhynutí. Dovozem několika zástupců do USA ale bylo zachráněno. V roce 1979 se objevili první psi plemene šarpej v Evropě a v roce 1986 i v ČR. Dnes jde plemeno společenské, oblíbené především pro jeho vzhled.

Podle FCI je toto plemeno řazeno do skupiny 2- Pinčové, knírači a ostatní plemena, sekce 2- Molossové a dogovití psi.

Popis plemene

Šarpej je středně vysoký pes s kohoutkovou výškou 44 až 51 cm a váhou 18 až 30 kg. Má plochou a širokou lebku, středně dlouhý krk, široký a hluboký hrudník. Hřbet je krátký a mírně se svažující. Ocas je silný a zúžený do špičky. Nesen je stočený na hřbetě nebo na stranu.  Oči jsou tmavé, jazyk modrý s černými skvrnami, které se mohou postupně rozšiřovat. Uši jsou trojúhelníkového tvaru, malé a klopené. Kůže je volná a tvoří četné záhyby, zejména u štěňat jsou velmi markantní. V dospělosti by měly chybět na končetinách. Srst je typicky hrubá a krátká. Barva může být zlatá, černá, modrá, červená, hnědá, aprikot, lila i jiná. Povolena ale není barva bílá.

Šarpej se dožívá průměrně věku 12 let.

Povaha a chov

Jedná se o psa nezávislého, samostatného a hrdého, k majiteli není příliš pevně vázán, dokáže být ale i milý a přítulný. Je to dobrý společník i hlídač a má rád svou rodinu. K cizím lidem je nedůvěřivý, někdy až bojovný. Potřebuje dostatek aktivity a her. Vhodný není ale pohyb v prašném prostředí, ve špinavé vodě nebo při příliš vysokých teplotách. Výcvik šarpeje není snadný a nikdy nebude bezvýhradně poslušný. Jedná se o psa pro zkušeného a trpělivého člověka. Je poměrně dominantní, při špatné výchově nebo nedostatečném zaměstnání může být až agresivní. Nehodí se příliš do rodiny s malými či předškolními dětmi. Většinou poslouchá jen jednoho člověka z rodiny. Poměrně dlouho mu trvá, než si zvykne na nové lidi.

Na péči není šarpej náročný, je ale potřeba starat se o jeho kůži a četné záhyby. Zde se může držet vlhkost a množit se plísně a bakterie. Kůži je třeba udržovat v suchu a čistotě. Kontrolovat se musí i oči, někdy dochází k vchlípení či vychlípení víček, což vyžaduje většinou chirurgickou korekci.

 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno