Rychlé, zrychlené dýchání u psa

Rychlé či zrychlené dýchání u psa nemusí představovat vážnější problém. Přirozené zrychlené dýchání s otevřenou tlamou, která je zároveň mělké, není zdravotní obtíží. Může být způsobeno horkem, nervozitou, vzrušením nebo i vyčerpáním psa. Je však nezbytné toto dýchání odlišit od dýchání ztíženého, které je už zároveň i bolestivé.

Každý majitel by měl u svého psa toto poznat a v případě obav neváhat a navštívit svého veterináře. V aktuálním článku vás seznámíme s několika typy zrychleného dýchání, které byste měli u svého psa být schopni odlišit. Pak už snadno vy sami budete schopni identifikovat příčinu problému.

Rychlé a mělké dýchání

Toto dýchání je většinou bezpečné a dostavuje se ve výše zmíněných případech. Kromě toho ale může provázet i některé nebezpečné stavy – většinou to poznáte dle toho, že pes předtím nevykonával žádnou náročnou fyzickou aktivitu nebo nebyl vystaven žádným emocím – a přesto rychle dýchá. Rychlé dýchání tak může být projevem šoku, otravy, úpalu či bolesti. Jestliže váš pes rychle dýchá bez zjevné příčiny, obraťte se na veterináře.

Namáhavé dýchání

Dalším typem dýchání, které u psů není normální, je namáhavé dýchání. Obvykle je projevem vážnějších stavů, jako jsou onemocnění plic, nahromadění tekutiny v hrudníku nebo poranění bránice či nádorová onemocnění. Ani zde se nevyplatí s návštěvou veteriny otálet.

Hlučné dýchání

Hlučné dýchání většinou způsobuje překážka v horních dýchacích cestách. Může se do nich dostat cizí těleso, které pak dýchání brání a způsobuje až ochrnutí hlasivek. Opět zde rozhodně na nic nečekejte a ihned se obraťte na veterináře.

Dýchavičnost u psů

Dýchavičnost je problémem psů i koček a může značit plicní chorobu nebo zánět průdušek – bronchitidu. Zánět může vzniknout z různých příčin. Mezi ty nejčastější patří alergie, selhání srdce či infekce plic. Kromě dýchavičnosti se můžete setkat také s dušením, což je okamžitý stav nouze, v němž byste i vy měli být schopni poskytnout zvířeti první pomoc nebo ihned volat veterináře.

Rychlé dýchání u psů má různé příčiny

Stanovení diagnózy pro rychlé dýchání u psa je leckdy složité. Obecně může být rychlé dýchání způsobeno stejnými podněty jako u lidí (nebo i u dalších savců). Hovoříme zde například o hypoxemii, což je nízká hladina kyslíku v krvi, nebo o anémii – nízké hladině červených krvinek, která rovněž může způsobovat rychlejší dech.

I psi často trpí nemocí zvanou astma a z těch vážnějších zdravotních problémů je může postihnout například selhání srdce nebo krvácení do plic. Rychlé dýchání je rovněž příznakem rakoviny – objevuje se zde však spolu s dalšími příznaky.

Jak diagnostikovat onemocnění

Diagnóza se zde provádí krevními testy. Každý majitel by svého psa měl pozorovat, a pokud se u něj objeví rychlejší dýchání, tak hledat i další příznaky nemocí (mohou jimi být horečka, dehydratace, bolesti nebo srdeční nedostatečnosti). Až na základě celkových příznaků je možné stanovit správnou diagnózu.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno