Psí tlapky

Tlapky vašeho pejska vyžadují speciální pozornost po celý rok. Jejich péči byste neměli zanedbávat na jaře, v létě, na podzim a už vůbec ne v zimě. Na chodníku i v trávě čeká na vašeho pejska mnoho nástrah, které se mohou postarat o okamžitý výlet k veterináři.

Péči o tlapky je dále nutné přizpůsobit tomu, zda máte krátkosrsté nebo dlouhosrsté plemeno a jestli je váš pejsek štěně, v dospělém věku nebo senior. Pravidelnou péči o psí tlapky můžete předejít mnoha nepříjemnostem. Uvědomte si rovněž, že pes po tlapkách chodí, takže jsou jednou z částí těla, která je nejvíce náchylná k poranění.

Jak vypadají psí tlapky

Tlapky pes využívá k našlapování. Z pohledu anatomie můžeme rozdělit tlapky na ty, které patří ke hrudním končetinám a ty, které jsou součástí pánevních končetin. Hrudní tlapky nesou 60 až 80 % z celé váhy zvířete. Obecně by tlapky měly být klenuté a jejich prsty by měly dobře přiléhat. Každé plemeno má trošku jiné tlapky, přizpůsobené jeho stylu života. Setkáváme se tak s krátkými a kulatými tlapky nebo s delšími a oválnějšími.

Kdo má jaké tlapky

První typ tlapky neboli kočičí tlapku můžeme pozorovat u německé dogy, belgického ovčáka nebo u australského honáckého psa. Druhý typ najdeme u sibiřského huskyho, kolie nebo polského chrta. Na pomezí pak stojí takzvané lžícovité tlapky, které mají oválný tvar a jsou charakteristické delšími prsty. Takovými tlapkami se chlubí například bavorský barvář nebo český fousek.

Základní péče o psí tlapky

Tlapky byste měli svému pejskovi kontrolovat po každé pocházce. Nezaměřujte se jen na samotné polštářky, ale pozornost věnujte i drápkům. Jestliže pejsek chodí dostatečně ven, drápky se mu samy obrousí. Jestliže pes stojí, neměly by se dotýkat země. V opačném případě je možné nechat drápky zkrátit u veterináře. Drápky můžete zkrátit i sami, dejte však pozor, abyste pejska nestřihli. U tmavých drápků jde totiž jen velmi těžko rozeznat drápkové lůžko. Pokud už psa střihnete, nic si z toho nedělejte, drobná ranka se i přes velké množství krve brzy zahojí a psa neomezí.

Péče v jarních a letních měsících

Jestliže venčíte svého pejska v parku, dejte si pozor na osiny, které se mohou zapíchnout do nohy nebo vyvolat alergickou reakci. Nepříjemné je rovněž štípnutí od vosy nebo včely. Kolem tohoto hmyzu nedokáže bez povšimnutí projít ani mnoho dospělých psů. Na silnici si zase dejte pozor na rozteklý asfalt, který by mohl zasáhnout polštářky tlapek a chlupy. Na místě je pak odstranění asfaltu pomocí speciálního rozpouštědla a ošetření hojivou mastí.

Péče na podzim a v zimě

Jakmile se začnou objevovat ranní mrazíky, pořiďte svému pejskovi nejen obleček na celé tělo, ale investujte také do speciálních botiček. Psi na prosolených chodnících doslova trpí. Kůže na jejich tlapkách může praskat a stává se tak mnohem náchylnější k infekci, než když je bez zranění. I samotný led nebo sníh není úplně příjemný. Na podzim zase představují riziko tvrdé osiny z obilí, které se mohou bolestivě zabodnout do kůže a způsobit hnisavou infekci.

Problémy s tlapkou

Nejčastějším projevem poškození tlapek je kulhání. Jakmile začne psa bolet packa, přestane na ni plně našlapovat nebo ji zcela nadlehčí. Jako majitel byste se vždy měli pokusit odhalit příčinu, která se nutně nemusí nacházet na samotné tlapce. Jestliže žádné zjevné poškození nevidíte, můžete vyčkat. Pokud pejsek nepřestane kulhat za 2 až 3 dny, doporučujeme navštívit veterináře. Tlapky jsou dále náchylné k různých hnisavým infekcím a plísňovým onemocněním.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno