Pokousání psem

Pokousání člověka psem je poměrně častou záležitostí. Psů je mnoho, majitelé bývají někdy nezodpovědní nebo neznalí. Občas se zkrátka přihodí situace, kdy se pokousání nevyhneme. Příčiny mohou být různé. Nejčastěji je to špatná výchova psa, ubližování nebo dráždění psa. Mnohdy pes kousne ze strachu. Pes ale má vždy ke svému jednání nějaký důvod. Většinou nejprve před kousnutím upozorní tím, že vrčí, štěká, ukazuje zuby, má naježenou srst a obíhá v kruzích. Často jsou také lidé pokousání v situaci, kdy se snaží odtrhnout od sebe své psy, kteří se perou.

Kousnutím vzniká většinou tržná nebo zhmožděná rána, někdy má charakter i rány bodné, vše záleží na velikosti psa, stavu chrupu a síle skusu. Rána mnohdy silně krvácí, chybí části kůže nebo podkoží. Někdy může při napadení psem dojít i k traumatické amputaci prstů a dalších okrajových částí těla, zejména u malých dětí. Rány bývají infikované a špatně se hojí.

Jak kousnou ránu ošetřit?

Především je třeba ji vyčistit a vydezinfikovat. Krvácení se zastaví tlakovým obvazem. Nejlepší je pracovat sterilně a použít lékárničku, pokud ji máme zrovna po ruce. Jakmile se jedná o větší poranění, které silně krvácí, je lepší zavolat záchrannou službu na čísle 155. Vždy je ale potřeba poraněného člověka dopravit co nejrychleji k odbornému ošetření. Vždy sledujte jeho fyziologické funkce a celkový stav, zamezte ztrátám tepla a svlažujte rty. Není vhodné dávat poraněnému člověku. Který bývá v šoku, pít.

Co se psem, který pokousal člověka

Každý pes, který pokouše člověka, se musí vzít do 24 hodin k veterináři na vyšetření. Nezáleží na tom, zda byl nebo nebyl v posledním roce očkován proti vzteklině. Kontrolní vyšetření se provádí za 5 dní. Výsledky a také potvrzení o platném očkování je majitel psa povinen odevzdat ošetřujícímu lékaři pokousané osoby. Pokud je pes agresivní, a není v dohledu jeho majitel, je potřeba zavolat k jeho odchytu policii.

Někdy se stane, že je člověk pokousán psem, u kterého se nezná totožnost a nedohledá majitel. Napadený člověk pak musí být sledován na infekčním oddělení. Vše se děje kvůli riziku onemocnění vzteklinou. Ta je totiž po projevení klinických příznaků smrtelná. Virus vztekliny je vylučován ve slinách nakaženého zvířete. Příznaky se projevují později, než je zvíře infekční, o to více je tato choroba zákeřná. Inkubační doba může být 2 až 8 týdnů. Pokud je výsledek vyšetření psa nejistý nebo nebyl očkován, bývá zahájena do 3 dnů léčba pokousaného člověka proti vzteklině.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno