Novofundlandský pes

Novofundlandský pes, zkráceně novofundlanďan, je velké psí plemeno původem z Kanady, z ostrova New Foundland. Typický je mohutným vzhledem a hustou dlouhou srstí. Je to výborný plavec. Jeho srst je odolná vůči vodě a mezi prsty má plovací blány. Využíván byl jako pes rybářský, tahal náklad a zachraňoval tonoucí. Dnes je využíván jako služební pes i jako společník.

Podle FCI je toto plemeno řazeno do skupiny – Pinčové, knírači, molossoidní plemena a ostatní. Oficiální zkratka v ČR je NF.

Popis plemene

Novofundlandský pes je velký a mohutný pes s dobře vyvinutým svalstvem a překvapivě dobrou koordinací pohybu. Dorůstá kohoutkové výšky 66 až 71 cm a dosahuje váhy 50 až 75 kg. Hlava je masivní, lebka široká a temeno mírně vyklenuté. Pokryta je jemnou srstí, bez vrásek. Čenich je velký, dobře pigmentovaný. Oči jsou relativně malé, zasazené hluboko a daleko od sebe. Uši jsou malé, trojúhelníkovité, se zakulacenými špičkami.  Krk je silný a svalnatý. Tento pes má široký hřbet a svalnatá bedra, hrudník hluboký a široký. Tlapy jsou velké, kulaté, s plovacími blánami mezi prsty. Ocas je silný, u kořene široký, nesený svisle nebo mírně zdvižený, při plavání využívaný jako kormidlo. Tento pes plave velmi lehce, v běhu působí majestátně.

Srst je středně dlouhá, hustá a dvojitá, přirozeně odolná vůči vodě. Povolená barva je hnědá, černá a černo- bílá. Tato varianta se nazývá Landseer. V Kanadě je hnědá barva vylučující z chovu. Existují i jiné barevné rázy, považovány jsou ale za nestandardní.

Novofundlandský pes se dožívá v průměru 11 let.

Povaha a chov

Novofundlanďan je společenský, milý a přátelský pes. Dobře vychází s dětmi i ostatními zvířaty, miluje svou rodinu. Je to inteligentní dobrák, samostatný a silný. Je vyrovnaný a málo štěká. Jelikož je mírumilovný, nehodí se jako hlídač objektů. Miluje vodu a plavání, z vody všechny zachraňuje, i když to není zrovna potřeba. Jde o psa citlivého, který vyžaduje klidnou a spravedlivou výchovu. Nemůžeme od nich vyžadovat naprostou podřízenost. Lze jej dobře vycvičit jako vodního záchranáře. Vyžaduje mnoho prostoru, nehodí se do městského bytu.

Jeho srst potřebuje pravidelné pročesávání, místy je náchylná k tvorbě chuchvalců. Nadbytečné chlupy, především na tlapách, je nutno zastříhávat. Srst se ale jinak nestříhá, aby neztratila svou kvalitu.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno