Německý boxer

Německý boxer je středně veliké služební plemeno vyšlechtěné v Německu. Patří již několik desetiletí mezi oblíbená plemena. Za předka je považován brabantský býkohryz, tedy pes s velmi širokou a krátkou tlamou, který měl při lovu za úkol zvíře chytit, přidržet a vyčkat příchodu myslivce. Je to pes velmi vhodný do rodin s dětmi.

Podle FCI je zařazen do skupiny 2- Pinčové a knírači, molosská a další plemena, sekce molosská plemena- dogovití psi. Oficiální zkratka v ČR je BOX.

Popis plemene

Tento středně vysoký pes měří 53 až 63 cm v kohoutku a váží 25 až 30 kg. Jedná se o podsaditého psa krátké a kvadratické stavby těla se silnými kostmi. Má hluboký hrudník a je velmi dobře osvalen. Pohybuje se živě, pln síly a ušlechtile, nesmí být těžkopádný nebo nemotorný. Nežádoucí je i přílišná lehkost nebo chrtovitost. Hlava propůjčuje boxerovi jeho typický výraz a musí být v dobrém poměru vůči tělu. Boxer má širokou a mohutnou tlamu, černý čenich lehce vyhrnutý, hřbet nosu ale nesmí být příliš vmáčknut do čela. Čelo je vypouklé, oči a víčka jsou tmavé. Uši jsou vysoko posazené, menší, přiléhají k lícím. Již se nekupírují. Ocas je vysoko posazený a zalomený.

Srst boxera je krátká, hladká a přiléhavá. Zbarvena je v odstínech plavé, rezavé nebo tygří. Možné jsou bílé znaky, neměly by ale pokrývat více než třetinu těla.

Průměrná délka života německého boxera je 11 let.

Povaha a chov

Boxer je služebním plemenem, bývá ale doporučován i do rodin s dětmi pro svou výbornou povahu a pevné nervy. V případě potřeby ale dokáže být i patřičně ostrý a je dobrým obranářem. Jedná se o psa sebevědomého, přátelského, veselého, učenlivého, inteligentního, vyrovnaného, spontánního a veselého. Je velmi aktivní a pohyblivý, oddaný své rodině. Potřebuje ale pevné vedení a kvalitní výcvik. Někdy může mít sklony utíkat. Pokud je dobře vychován, nedělá mu problém kontakt s cizími lidmi ani s jinými zvířaty. Je dobrý hlídač, s návštěvami ale nemívá problém. Má velké kouzlo osobnosti, a kdo tomuto plemeni propadne, už většinou nechce žádné jiné. Tento pes je vhodný pro různé druhy výcviku a psích sportů. Není vhodný pro držení venku při velkých mrazech a jiné nepřízni počasí.

 

 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno