Nejmenší pes na světě

Mezi nejmenší psí plemena patří především čivava, pražský krysařík, papillon a yorkshirský teriér. I mezi příslušníky těchto plemen existují poměrně velké velikostní rozdíly. Občas se narodí štěně větší, jindy zase tak malé, že není jisté, zda vůbec přežije. Takto to bylo i u rekordmanů, kteří získali titul Nejmenší pes na světě. Pro zapsání tohoto rekordu je třeba, aby psík dosáhl věku jednoho roku.

Dlouhosrstá čivava Boo Boo z Kentucky je v Guinessově knize rekordů zapsána s výškou 10 centimetrů a váhou 680 gramů. Po porodu nevážila ani 30 gramů a je považováno za zázrak, že přežila. Krmena byla očním kapátkem každé 2 hodiny.

Předchozí držitelkou tohoto rekordu byla čivava Danka ze Slovenska, měřící 14 centimetrů, nebo čivava Heaven Sent Brandy z Floridy s kohoutkovou výškou 15 centimetrů.

Historicky nejmenším psem na světě byl yorkshirský teriér z Velké Británie, který měřil jen 7 centimetrů v kohoutku. Od čenichu ke špičce ocásku měl 9,5 centimetrů. Nebyl problém vyfotit jej ve skleničce na likér.

Asi nejslavnější český pes byla čivava Bar Zuzka z Třeštiny, známá pod jménem Ondra.  V kohoutku měřil tento pejsek 15 centimetrů a vážil 850 gramů. Zemřel v roce 2001, soudy ohledně jeho smrti se ale táhly až do roku 2007. Jeho chovatelka jej doslova vypiplala, byl podstatně menší než jeho sourozenci. Velmi malí psi ale mívají různé zdravotní problémy, jsou mnohem náchylnější a citlivější, a často mají i vrozené vady, jako je tomu u každého extrému ve zvířecí říši. V roce 1999 byl Ondra zapsán do Guinessovy knihy rekordů jako Nejmenší pes na světě. Tento rekord už byl od té doby jinými psy překonán. Ondra onemocněl a majitelka se jej snažila dlouho držet při životě. Žil 4 roky a velkou část této doby nebyl zdravý. Zemřel na následky svých vývojových vad.

Jako nejmenší asistenční pes na světě je v Guinessově knize rekordů zapsána čivava jménem Cupcake z USA, měřící v kohoutku 15 centimetrů a vážící 1 kilogram.

Tyto rekordy jsou sice velice zajímavé, ale trend zmenšování psů miniaturních plemen není dobrý. Záměrné šlechtění psů pro co nejmenší velikost je ale neetické a zvrácené, tito pejsci trpí mnoha zdravotními problémy, mají mnoho vrozených vad, jsou křehcí, náchylní k nemocem a fenky samy většinou ani neporodí štěňata. Proto pokud si pořizujete pejska, bere si jej nejlépe od zkušeného chovatele, který chová psy s průkazem původu, a kteří vyhovují standardu.

 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno