Napadení psem

Z napadení cizím psem má strach mnoho lidí. Obavy panují především z útoku bojových plemen, což pramení z toho, že tito psi mají mnoho síly a pokud se jim nedostane dobrého výcviku, mohou být agresivní a nezvladatelní i vůči svému majiteli.

Opatrní byste však měli být v kontaktu s každým pejskem, ať už se jedná o malé nebo velké plemeno. Někteří psi nemají důvěru k cizím lidem a i ze strachu vás tak mohou pokousat. Jak se chovat při napadení psem? A co dělat, když cizí pes zaútočí na vašeho pejska? V obou případech doporučujeme zachovat chladnou hlavu, protože panika řešení rozhodně neuspíší.

Když vás napadne cizí pes

Cizí psi nejčastěji útočí na lidi, kteří jsou v pohybu – na chodce, běžce nebo cyklisty. Pokud se za vámi rozběhne cizí pes, nemusí se vždy jednat o útok, nýbrž pouze o hru a navázání kontaktu z pejskovi strany. Rozdíl mezi chováním byste měli rozpoznat na první pohled. Těsně před útokem se pokuste zachovat si klidnou hlavu. Můžete volit ze dvou strategií, buď se psovi podřídit nebo vůči němu přejít do útoku.

Podřízení se

V prvním případě nedělejte žádné prudké pohyby, jelikož ty by mohly samotný útok vyvolat. Nesnažte se po psovi ohánět rukou nebo mu utéct – jistě víte, že je rychlejším běžcem než vy a určitě by vás beztak dostihl. Zaujměte pozici ve stoje s rukama podél těla. Snažte se psovi nekoukat přímo do oči, daleko lepší je sklopit zrak k zemi. Na psa mluvte klidným hlasem a případně se od něj nechte i očichat. Jestliže se na vás pes nesnaží útočit, pokuste se pomalu začít ustupovat. Při útoku se snažte schoulit jakoby do klubíčka, čímž výrazně snížíte svá poranění. Pažemi si chraňte hlavu.

Zastrašení cizího psa

Jestliže cítíte, že se pes nechá zastrašit. Můžete se proti němu postavit čelem a pokusit se jej vykázat. Volte povely jako Jdi pryč, které na psa křičte hrubým hlasem. Neodvracejte se k němu zády. V této situaci na vás nesmí být znát žádná nervozita. Důležitý je pevný hlas. Jakmile by pes zpozoroval, že z něj máte strach, mohl by na vás zaútočit.

Když cizí pes napadne vašeho psa

Pokud jste se svým pejskem na procházce a řítí se na vás cizí pes, můžete vybírat z několika možností. Útočníkovi se můžete buď postavit sami nebo nechat svého psa, aby si poradil. Pokud se jedná o malé plemeno, můžete na něj zaútočit nohou. U velkého psa můžete zkusit útok zmíněný výše a hrubými povely a pevným hlasem ho odehnat.

Jestliže zaútočí přímo na vašeho psa, pusťte jej z vodítka (pokud ho máte připoutaného). Snažte se dostat za útočícího psa a chytit ho za slabiny. Pokud se vám to povede, přimáčkněte ho k zemi. Rozhodně se nesnažte svého psa ubránit tak, že ho vezmete do náruče. Ačkoliv takto reaguje mnoho chovatelů, neuvědomují si, že sebe i svého psa dostávají do pro útočníka velmi odhalující pozice. Daleko lepší strategií je hodit svého psa za sebe.

Po napadení okamžitě vyhledejte lékaře nebo veterináře, ať už se jedná na první pohled o banalitu. Při pokousání hrozí riziko vztekliny a dalších nemocí.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno