Maďarský ohař

Krátkosrstý maďarský ohař se také nazývá viszla. Toto plemeno je původem z Maďarska a má i drátosrstou variantu, ta krátkosrstá je ale častější. Rozšířen je v Evropě i USA, hojný je i u nás. Jde o vynikající lovecké plemeno s výbornými vlastnostmi. Dnes má využití i jako společenský pes, vyžaduje ale hodně činnosti a pohybu, není to zvíře pro každého.

Podle FCI je toto plemeno řazeno do skupiny 7- Ohaři. Zkratka krátkosrstého maďarského ohaře pro ČR je MOK.

Popis plemene

Jedná se o střední plemeno noblesního vzhledu s kohoutkovou výškou 54 až 64 cm a váhou 22 až 30 kg. Důležitá je ale u těchto psů především vyrovnanost a symetrie těla. Maďarský ohař je svalnatý, působí ale elegantně a lehce. Typickým pohybem je prostorný klus. Hlava je vznešená, suchá a dobře proporcionální, lebka široká a klenutá. Stop je dobře viditelný ale ne příliš výrazný. Oči jsou oválné, středně veliké, s bystrým a inteligentním výrazem. Uši jsou středně vysoko nasazené, svěšené, obrácené směrem dozadu, dosahují ¾ dílky hlavy. Krk je dobře osvalený, středně dlouhý. Hřbet je rovný, pevný a široký. Končetiny jsou rovné, dobře nasvalené.  Pro lovecké využití se v zemích, kde není zakázáno kupírování, ocas krátí o jednu jeho čtvrtinu. V nezkráceném stavu dosahuje až k hleznům, je na konci zašpičatělý. Varianta drátosrstého ohaře je robustnější, srst delší, hustá a tvrdá.

Srst hladkosrstého maďarského ohaře je tvrdá, krátká a hustá, bez podsady. Dobře izoluje proto vodě a nepřízni počasí. Přípustné jsou různé odstíny žemlové barvy. Nežádoucí jsou tóny červené, vybledlé nebo nahnědlé. Přípustné jsou malé skvrny v bílé barvě. Barva očních víček a pysků je stejná jako barva nosu.

Maďarský ohař se dožívá průměrného věku 12 až 13 let.

Povaha a chov

Maďarský ohař je temperamentní a veselý pes, zároveň velmi vyrovnaný, přítulný a milý. Nesmí být bázlivý ani agresivní, nemá rád hrubé zacházení. Miluje svou rodinu a dobře vychází s dětmi. I když je velmi živý a aktivní, dobře se cvičí. Neustále udržuje se svým majitelem kontakt a následuje jej. Má vysoké pracovní nasazení, vyniká v loveckých disciplínách, dobře zvládá náročný terén a je vynikající stopař. Má pevné vlohy pro přinášení zvěře. Dá se ale chovat i v bytě díky svým výborným povahovým vlastnostem. Podmínkou je ale dostatečná fyzická zátěž a aktivita. Pohyb vyžaduje denně. Hodí se pro aktivní rodiny, sportovce a také pro myslivce. Pro uchovnění je třeba úspěšně složit pracovní zkoušku.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno