Lhasa apso

Lhasa apso je starobylé psí plemeno pocházející z Tibetu, historie se datuje již do doby 800 let př.n.l. Tento pes se nesměl prodávat, pouze darovat, proto se do Evropy dostal poměrně pozdě, a to v roce 1928. Tento pes se stal celosvětově velmi oblíbeným malým společenským plemenem a je typický svou dlouhou srstí.

Podle FCI je toto plemeno řazeno do skupiny 9- Společenská a toy plemena, sekce 5- Tibetští psi.

Popis plemene

Jedná se o malé plemeno s kohoutkovou výškou 23 až 25 cm a váhou 5 až 7 kg. Tito psi jsou souměrní, s pevnou stavbou těla a bohatým osrstěním, včetně obličejových partií. Hlava je středně široká, trochu klenutá a stop viditelný. Oči jsou tmavé, středně veliké, oválné a plné, umístěné frontálně. Uši jsou ve tvaru V, zavěšené a bohatě osrstěné. Krk je rovný, silný, dobře klenutý, srst na něm netvoří límec. Hřbet je rovný a dlouhý. Ocas je nasazen vysoko, nesen je nad hřbetem, na špičce mívá háček a je dobře osrstěn. Nohy jsou krátké, dobře osvalené, s kulatými tlapkami.

Srst má lhasa apso dlouhou, rovnou a na dotek hebkou, se slabší podsadou. Neustále dorůstá, vyžaduje pravidelné pročesávání a údržbu. Nechrání psa proti vodě, pouze proti chladu. Podle standardu je povoleno zbarvení srsti pískové, zlaté, medové, kouřové, břidlicové, tmavě šedé, bílé, černé, hnědé nebo dvoubarevné. Žádná barva není upřednostňována.

Lhasa apso se dožívá průměrného věku 13 let.

Povaha a chov

Tento pes je hravý, veselý a má rád svou rodinu. Je to malý pes s velkou osobností, má vysoké sebevědomí a inteligenci. Může být i dobrý hlídač. Cizí lidi spíše ignoruje a straní se jich, neměl by být agresivní. Občas má sklony k nadměrnému štěkání. Má dobrý vztah k dětem i ostatním zvířatům. Není to ale plemeno, které by mělo vůči dětským hrátkám bezmeznou trpělivost. Potřebuje důslednou výchovu s určením hranic, nikoliv však příliš tvrdou.

Péče o srst se může zdát být na první pohled náročná, ale většinou stačí důkladné pročesání jednou za týden. U štěňat je ale důležité denní česání asi do věku 8 měsíců. Koupel postačí jednou za měsíc. Pokud jdete s tímto psem k vodě, měl by být ostříhaný, aby ho srst netáhla ke dnu. Pravidelně je třeba kontrolovat uši. Lhasa apso má sklony k tloustnutí, proto mu zajistěte dostatek pohybu a nepřekrmujte jej.  Pravidelné procházky jsou důležité, nejedná se ale o psa, který by byl vhodný na dlouhé túry nebo běh u kola. Hodí se ale na některé psí sporty.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno