Kolie dlouhosrstá

Dlouhosrstá kolie je ovčácké plemeno známé po celém světě. Jejím původním posláním bylo pasení a zahánění stád spolu s hlídáním domácích zvířat. Je střední velikosti, má nádhernou dlouhou srst a pochází ze Skotska. Velkou popularitu si získala i díky filmu“ Lassie se vrací“, natočeném v roce 1940. Dnes se jedná především o psa společenského.

Podle FCI patří do skupiny 1- Ovčáci a honáčtí psi, sekce 1- Ovčáci s pracovní zkouškou.

Popis plemene

Jde o středně vysokého psa s lehkou stavbou těla a relativně krátkými končetinami, který dorůstá kohoutkové výšky 51 až 65 cm a váhy 18 až 30 kg.

Hlava je typicky dlouhá a zúžená, lebka plochá, nos černý. Uši jsou malé, napůl vztyčené. Oči má kolie středně velké, mandlového tvaru a šikmo posazené. Tělo je delší než kohoutková výška. Hřbet je rovný a pevný. Ocas je nízko nasazený, dlouhý, se špičkou ohnutou vzhůru.

Kolie má bohaté osrstění, srst okolo krku tvoří límec. Podsada je hustá a pesíky rovné a hrubé. Zbarvení může být tříbarevné s černou, tříslovou a bílou, dále světle zlaté až mahagonové s černými špičkami chlupů a odznaky v bílé barvě nebo modře mramorované (blue merle) s bílými nebo tříslovými znaky.

Průměrná délka života kolie je 12 let.

Povaha a chov

Kolie je elegantní, atraktivní a působivý pes, který upoutá pozornost, kamkoliv přijde. Je ale zapotřebí řádně se starat o její srst. Má mírnou a přátelskou povahu, je aktivní a inteligentní. Jedná se o ideálního rodinného psa, miluje děti a dobře vychází i s ostatními domácími zvířaty. Dobře hlídá a svou rodinu chrání. Samotu snáší velmi špatně, poměrně snadno přilne i k ostatním lidem. Kolie je snadno ovladatelná, jemná a také přítulná. Nebývá agresivní, nemá potřebu se toulat, ani lovit zvěř. Velmi vyžaduje kontakt s člověkem. Je inteligentní a snad se učí. Výcvik není náročný, ale lepší je volit formu hry než tvrdou výchovu. Srst je třeba minimálně jednou týdně důkladně pročesat vykartáčovat, jinak zplstnatí. V době línání se musí kartáčovat denně. Jinak je ale srst poměrně bezúdržbová a samočistící, není třeba tyto psy koupat, pokud to není nezbytné. Snáší i nepřízeň počasí, může být celoročně venku, ale zvládne i pobyt v bytě. Jedná se o psa milujícího pohyb, který se hodí pro různé sporty, hry a aportování.

 

 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno