Jak postavit kotec pro psa

Kotec s boudou může sloužit jako celoroční ubytování psa, nebo i pro krátkodobé účely, třeba jako odpočinkový prostor na čerstvém vzduchu. Je ale třeba vždy psovi zajistit dostatek pohybu i kontaktu s okolním světem. Nejlepší je, pokud má pes většinu dne přístup na zahradu, pravidelný kontakt s lidmi a také je třeba zajistit mu pravidelné procházky.

Na zahradě pečlivě vyberte místo pro kotec. Nevhodné je jeho situování na jih nebo na sever. Měl by být v závětří, na klidnějším místě zahrady, aby pes nerušil sousedy a zároveň dobře viděl na dům. Tím pádem i vy uvidíte na kotec a budete mít přehled o tom, co váš pes dělá.

Jak má vypadat kotec

Minimální velikost kotce bez výběhu se uvádí pro malé plemeno 5 m2, střední 7 m2 a pro velké psy 10 m2. Je třeba postavit kotec vzdušný a zároveň pevný. Oplocení je nutno mít až po střechu a udělat z tak velkých ok, aby pes nemohl prostrčit ven hlavu. Samozřejmostí je střecha s dostatečným přesahem. Ze dvou nebo tří stran by měl být kotec chráněn pevnou stěnou. Podlaha se musí snadno udržovat, dobrý je beton nebo protiskluzová dlažba. Pro psa je příjemnější podlaha ze dřeva, u té ale musíte počítat s tím, že celý kotec bude stát na špalcích asi 20 centimetrů nad zemí. Dva druhy podlah je možné i zkombinovat. Psi mají rádi i vyvýšené „pódium“, ze kterého mohou sledovat dění okolo. Mírný sklon podlahy zajistí snadnější mytí, žádoucí je i určitý sklon střechy. Do kotce se musí dát pohodlně vstoupit a provést zde vše potřebné.

Psí bouda

Součástí kotce je bouda pro psa. Ta by měla mít dvě části, předsíň a ložnici, zejména pokud je určena pro ubytování celoroční. Ložnice by měla být zateplená. Pokud je bouda jen pro občasný pobyt, ložnici mít oddělenou nemusí. Velikost boudy zvolte podle toho, jak bude pes veliký v dospělosti. Orientační rozměry boudy pro psa plemene retrívr jsou 190 x 110 x 10 cm. Vchod by měl být široký 60 cm. V ložnici se pes musí mít možnost postavit, otočit se a pohodlně si lehnout. V příliš velké boudě by ale psovi byla zima, proto není dobré to zase přehánět. Do boudy můžeme psovi dát starý koberec, pevnou látku nebo deku, je třeba ale tyto čísti pravidelně čistit. Pokud je velká zima, vchod zakryjeme dekou či látkou, aby dovnitř netáhlo. Vchod do ložnice může být o něco menší než vchod do předsíně, kvůli udržení tepla, toho dosáhneme vyšším prahem. Předsíň musí být tak veliká, aby pes pohodlně vešel do ložnice a vyšel ven. Ideálním materiálem pro boudu je dřevo, zateplit ji můžeme polystyrenem. Izolaci je ale nutno krýt i zevnitř, aby ji pes neokusoval. Samozřejmostí je i izolace střechy a možnost odklápění, kvůli čištění. Na rovnou střechu můžeme položit matraci, aby na ní pes mohl ležet.

Výběh pro psa

Na kotec může navazovat výběh, pokud psovi neumožníme pohyb po zahradě. Výběh není zastřešený, a oplocení by mělo být dostatečně vysoké, podle plemene psa 1,5 až 2 metry. Plot je třeba zajistit, aby se pes nepodhrabával. Jako povrch je dobré zvolit trávník nebo třeba štěrk, určete i místo na venčení, které vysypete pískem.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno