Jack Russell Teriér

Toto plemeno bylo do dnešní podoby vyšlechtěno v Anglii v 19. století reverendem Russellem. Cílem byl malý a obratný pes vhodný pro plašení zvěře, především lišek, v doupatech a práci pod zemí. Dlouhonozí psi se totiž na tuto činnost nehodili. Tento malý a krátkonohý teriér dokázal lišku z nory vylákat a hon mohl pokračovat. Zároveň byl dostatečně pohyblivý a rychlý, jako větší psi. Dbalo se především na dobrou povahu tohoto psa, ne pouze na jeho vzhled. Vznikly dvě velikostní varianty, větší Parson Russell Teriér a nižší Jack Russell Teriér. Dnes je Jack Russell teriér využíván především jako společník a pes vhodný pro různé sportovní aktivity.

Podle FCI je řazen do skupiny 3- Teriéři, sekce 2- Malí teriéři s pracovní zkouškou. Oficiální zkratka v ČR je JRT.

Popis plemene

Kohoutková výška se pohybuje od 25 do 30 cm, tento pes dosahuje hmotnosti 5 až 6 kg. Platí, že na 5 cm výšky by mě být 1 kg hmotnosti. Jde o psa svalnatého, mrštného a pohyblivého. Dobře doskakuje do dálky i výšky, je rychlý a vytrvalý. Tento teriér má středně hluboký hrudník a krátké rovné nohy. Zadní nohy jsou velmi dobře osvalené. Stavba těla je obdélníková, na rozdíl od Parson Russell teriéra, který je kvadratický. Hlava je přiměřeně velká k tělu, čenich je delší, čumák a pysky černé barvy. Zuby jsou silné, v nůžkovém skusu. Uši jsou kratší, převislé. Ocas v klidu volně visí, v pohybu je vztyčen.

Srst je hladká nebo drsná, obě varianty jsou přípustné.  U obou je ale hustá a uzavřená, odolná vůči nepřízni počasí. Drsnosrstí psi se trimují. Zbarvení srsti je bílé s přípustnými hnědými černými, citronovými nebo trikolorními znaky. Ty by měly být omezeny na kořen ocasu a hlavu. Bílá barva musí vždy převládat a vyskytují se i jedinci celí bílí.

Průměrná délka života Jack Russell teriéra je 15 let.

Povaha a chov

Jack Russell je nebojácný, odvážný, mrštný, hravý a energický pes. Známá je jeho bystrost a inteligence. Je přátelský a sebevědomý, vyžaduje mnoho pozornosti, pohybu a činnosti. Jen tak se neunaví. Má rád aportování, velmi dobře se hodí na různé psí sporty, jako doprovod pro běh, jízdu na kole nebo na koni. Snadno se učí, vyžaduje ale pevnou ruku, protože dokáže být dost svéhlavý. K dětem má vřelý vztah a je jim dobrým kamarádem. K neznámým lidem je přátelský, dokáže být ale i dobrý hlídač. Štěkot používá někdy až příliš často, to je třeba zvládnout správnou výchovou. Se zvířaty v domácnosti ani cizími nemívá problém. Při pobytu v přírodě je nutno mít na paměti jeho lovecké pudy.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno