Irský vlkodav

Irský vlkodav je plemeno známé především pro svou impozantní velikost. Vzniklo křížením dogovitých plemen a chrtů. Spolu s dogami patří mezi největší psy. Původním využitím to byl pes lovecký pro lov vlků a vysoké zvěře, dnes se jedná o psa především společenského. Plemeno je to prastaré, zmínky o něm pocházejí již z doby 400 let před naším letopočtem. Po Evropě se rozšířilo především díky tomu, že byl tento pes posílán jako dar evropským panovnickým rodům. K nám byl první vlkodav dovezen v roce 1975.

Podle FCI je řazen do skupiny 10- Chrti, sekce 1- hrubosrstí chrti bez pracovní zkoušky. Oficiální zkratka plemen pro ČR je IW.

Popis plemene

Vlkodav je velký, silný a dobře osvalený pes, který se ale pohybuje s elegancí a lehkostí.  Minimální kohoutková výška je 79 cm. Žádoucí je ale, aby tento pes měřil nad 86 cm. Feny jsou samozřejmě o něco menší. Váha tohoto psa se pohybuje od 41 kg u fen a 54 kg u psů výše. Hlava je dlouhá, lebka nepříliš široká, čenich dlouhý, zuby s nůžkovým skusem. Uši vlkodava jsou malé a složené. Krk je svalnatý a dlouhý, prsa široká, hruď hluboká a břicho vtažené. Ocas je dlouhý, silný a bývá lehce zahnutý. Končetiny jsou svalnaté, dlouhé, s přiměřeně velkými tlapami.

Srst vlkodava je hrubá, drsná a tvrdá, delší na spodní čelisti a nad očima. Barva je většinou šedá, červená, plavá, bílá, černá nebo žíhaná.

Průměrná délka života irského vlkodava je 7 let.

Povaha a chov

Irský vlkodav je pes přátelský, který dobře vychází s jinými psy i s lidmi. Má velmi dobře vyvinutý lovecký pud, jedná se o psa, který loví zrakem, ale dokáže i stopovat, jeho lovecké pudy se mnohdy projeví i při setkání s menšími zvířaty, do jaké míry, to záleží i na výchově a socializaci. Tento pes miluje svou rodinu a je jí věrný. Povahu má vyrovnanou a rozvážnou, v kontakt s lidmi dokáže být překvapivě jemný a něžný. Velmi se hodí k dětem. Je velmi přizpůsobivý, co se týká prostoru, dokáže žít dokonce i v bytě. Zajistit je mu ale třeba opravdu dostatek pohybu. Je dobrým hlídačem, který ale vetřelce nenapadá, pouze štěká a zastrašuje. Je si vědom své síly a velikosti. Růst tohoto psa nesmí být uspěchán. Při vývoji je důležitá kvalitní strava a také optimální pohyb. Nejintenzivněji roste ve věku 4 až 7 měsíců, růst je ukončen až ve 3 letech. Jeho chov je poměrně finančně a časově náročný, toho by si měl uvědomit každý budoucí majitel vlkodava a zvážit své možnosti. V raném věku je nutná pečlivá socializace a navyknutí psa i na jiná zvířata.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno