Dalmatin

Dalmatin patří mezi nejstarší plemena na světě. Jeho původ je pravděpodobně v Dalmácii, o čemž svědčí i jeho jméno. Velkou oblibu má ve Velké Británii, kde byl vyšlechtěn do dnešní podoby, a odkud se začal v první polovině 20. století dostávat do celého světa. V roce 1970 byl přivezen i do Československa. Velkou popularitu si tento pes získal především díky filmu „101 dalmatinů“ z roku 1959. Jde o velkého krátkosrstého psa, typického nápaditými skvrnami, původně s využitím jako lovecký a kočárový pes. Dnes je ideálním psem společenským pro sportovně založené majitele, hodí se i ke koním.

Podle FCI je dalmatin řazen do skupiny 6- Honiči a příbuzné typy.

Popis plemene

Tento středně velký až velký pes měří v dospělosti 64 až 61 cm v kohoutku, a váží 24 až 32 kg. Jde o štíhlého a pružného psa. Má typickou krátkou a hladkou srst, zbarvenou bíle s nápaditými skvrnami v černých a hnědých odstínech, velikými 2 až 3 cm. Na končetinách by fleky měly být o něco menší. Štěňata se rodí bílá a skvrny se jim tvoří postupem věku, až do stáří 1,5 až 2 roky. Chlupy jsou tvrdé a krátké, srst lesklá a hustá. U černě tečkovaných psů bývají oči tmavě hnědé, u hnědě tečkovaných světlejší. U černě tečkovaného dalmatina je černá i kůže kolem nosu. Ocas je u kořene silný a postupně se zužuje.

Průměrná délka života je u dalmatina 13 let.

Povaha a chov

Dalmatin je přátelský, společenský a rodinný pes, hodí se i k dětem. S domácími zvířaty nemívá problém. Je inteligentní, zvídavý a všestranný. Nehodí se jako dobrý hlídač. Může žít v bytě i na zahradě, není ale vhodný pro celoroční ubytování venku. Jde o psa rychlého a vytrvalého, který vyžaduje mnoho pohybu. Potřeba jsou pravidelné procházky, běh u kola nebo vedle koně. Má však dobře vyvinuté lovecké pudy a rád pronásleduje zvěř. Dalmatin celoročně líná, jeho srst by se měla pravidelně pročesávat a odstraňovat, například pomocí masážní rukavice.

 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno