Český strakatý pes

Český strakatý pes je středně velké společenské plemeno psa, dříve známé také pod názvem Horákův laboratorní pes. Vyšlechtěn byl v 50. letech 20. století kynologem Františkem Horákem pro potřeby pokusů v Biologickém ústavu ČSAV. Využito bylo křížení kříženců, vlohy pro hnědou srst pocházejí od německého hladkosrstého ohaře. Psi sloužili k lékařským a genetickým výzkumům. Především se jednalo o studium epilepsie a dědičnosti chybění zubů. Veřejně bylo toto plemeno představeno v roce 1961. V 80. letech bylo zachráněno od vyhynutí a získalo nynější název. Jedná se o psa společenského a hlídacího, vhodného na venkov i do města.

Je to málopočetné plemeno, dosud neuznané Mezinárodní kynologickou asociací, zkratka v ČR je CSP.

Popis plemene

Tento pes vypadá velmi sympaticky a neznalý člověk si jej může snadno splést s typickým českým „voříškem“. Je střední velikosti se souměrnou tělesnou stavbou a bez extrémů. Výška v kohoutku je 40 až 50 cm, v dospělosti váží 15 až 20 kg. Tělo je válcovitého tvaru, hrudník ne příliš hluboký. Má přiměřeně osvalené silné končetiny s nepříliš velkými tlapkami. Pohybuje se plynule a s elegancí. Ocas je středně dlouhý, nošený nad úrovní hřbetu, zahnutý šavlovitě směrem nahoru. Krk je přiměřeně dlouhý a silný. Hlava je klínovitá, s mírným stopem a silnými čelistmi. Skus je nůžkový. Počet zubů někdy není kompletní. Oči jsou hnědé, mandlového tvaru. Uši má tento pes trojúhelníkové, přiléhají k lícím.

Srst českého strakatého psa může být buď krátká a přiléhavá nebo dlouhá a mírně zvlněná, vždy s podsadou. Existují dvě varianty zbarvení, obě jsou tříbarevné.  Je to hnědo- žluto- bílá varianta se světlejším čumákem a očima nebo černo-žluto-bílá s tmavým čumákem a očima. Bílé plochy jsou s tečkováním. Ideální je poměr mezi bílými a barevnými plochami 1:1.

Povaha a chov

Český strakatý pes je poměrně skromný a nenáročný společník, který se přizpůsobí různým podmínkám a zvykne si jak na jednoho pána, tak i na početnou rodinu. Je zvyklý žít ve smečkách, problém mu nedělají ani ostatní domácí zvířata. Je temperamentní, ale nikoliv agresivní nebo dominantní, dobře hlídá. Má velmi rád pohyb, ale zvykne si žít i v bytě. Potřebuje ale dlouhé procházky nebo zaměstnání v podobě psích sportů. Patří tedy spíše do rukou sportovně založených lidí. Rád si také hraje s ostatními psy. Snese i horší počasí, a to díky husté podsadě. Údržba srsti je nenáročná, více času majiteli zabere, pokud vlastní dlouhosrstou variantu tohoto plemene. Zde je na místě pravidelné pročesávání.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno