Čau čau

Čau čau je starobylým psím plemenem pocházejícím z Číny. Využíván byl všestranně, například k lovu, hlídání nebo tahu, dokonce byl chován i na maso. Dnes patří mezi společenské a hlídací psy. Do Evropy se dostal v 19. století, rozšířen je dnes především v USA a Velké Británii. Zástupce tohoto plemene ale můžeme potkat i u nás. Svým vzhledem poněkud klame. Vypadá jako roztomilý plyšový medvídek, ale přitom jde o psa svérázného a introvertního. Pokud vás zaujal svou vizáží, dobře si rozmyslete, zda je to zvíře vhodné pro vás.

Podle FCI je řazen do skupiny 5- Špicové a primitivní plemena, sekce Asijští špicové a příbuzná plemena. Oficiální zkratka pro ČR je CHW.

Popis plemene

Jde o mohutného a krásného psa, který zaujme především svou srstí a výrazem. Je důstojný a hrdý, dobře vyvážený, lvího vzhledu. Málokdo ví, že existuje dlouhosrstá i krátkosrstá varianta plemene. Dlouhosrstý čau čau je rozšířenější a má rovnou, hustou a odstávající srst. Krátkosrstá varianta má srst krátkou, hustou a přiléhající. Srst je hrubá, s jemnou podsadou, okolo krku tvoří typickou „hřívu“. Přípustné barvy jsou hnědá, černá, krémová, modrá, rezavá, až bílá. Nejsou povoleny ohraničené skvrny, pouze stínování.

Čau čau je pes kompaktní a silný. Dorůstá kohoutkové výšky 46 až 56 cm, hmotnost v dospělosti je 21 až 32 kg. Hlava je veliká, s plochou lebkou, čumák je přiměřeně dlouhý a široký. Typickým znakem plemene je modrý jazyk. Oči jsou středně veliké, oválné a tmavé. Uši má tento pes malé, směřující dopředu. Hrudník je hluboký a široký, hřbet krátký a rovný, končetiny silné a středně dlouhé. Chůze je charakteristicky chůdovitá. Působí vznešeně a důstojně. Ocas je vysoko nasazený.

Čau čau se dožívá průměrně věku 11 až 12 let.

Povaha a chov

Čau čau má velmi zvláštní povahu, rezervovanou a uzavřenou, takže jeho důvěru si musíte nejdříve získat. Pokud se vám to ale podaří, stane se velmi oddaným a věrným společníkem. Není vhodný pro náročný výcvik a dril. Je velmi chytrý a nemá rád zbytečné omezování a příkazy. Dokáže se ale naučit některým povelům a poslušnosti. Je klidný, ale přitom ostražitý, inteligentní a nezávislý. Nejde tedy o typického domácího mazlíčka, vhodného pro každého.

Toto plemeno je náročné na údržbu srsti, je třeba pravidelně jej kartáčovat. Jelikož je srst velmi hustá a dlouhá, nemá čau čau rád vysoké teploty a v létě může hrozit přehřátí.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno