Bulmastif

Bulmastif je velký pes patřící mezi služební plemena. Vznikl v Anglii křížením mastifa a buldoka v 2. polovině 19. století. Získal odvahu buldoka spolu s rychlostí a vynikajícím čichem mastifa. V roce 1924 byl uznán za pracovní plemeno. Jeho původním posláním byla pomoc v boji s pytláctvím a jednalo se také o psa strážního. Dnes jde o psa hlídacího i společenského.

Podle FCI patří bulmastif do skupiny 2- Pinčové a knírači, molossoidní a švýcarští honáčtí psi, sekce Typ mastif.

Popis plemene

Bulmastif je středně vysoký až vyšší pes, kvadraticky stavěný, silný a přitom sportovně založený. Dorůstá kohoutkové výšky 61 až 69 cm, váhy 41 až 59 kg. Je mohutný, avšak podivuhodně rychlý, energický a pohybuje se s překvapivou lehkostí. Srst je krátká a tvrdá. Vyskytuje se v barvách plavá, červená, tygří a žíhaná. Ať e zbarvení jakékoliv, vyžaduje se černá maska. Tělo je mohutné, s hlubokým hrudníkem, krátkým a rovným hřbetem, krk svalnatý a silný. Nohy jsou široké, silné a svalnaté. Ocas je dlouhý a rovný. Nesen je ohnutý vzhůru nebo rovně. Hlava je velká, hranatá, s výraznými vráskami, čenich krátký a výrazně zkosený. Oči jsou tmavé a kulaté, uši malé, složené směrem dozadu.

Dožívá se průměrného věku 11 let.

Povaha a chov

Tento pes vyžaduje mnoho pohybu a dlouhé procházky. Může žít na venkově i ve městě. Je spolehlivý a neúnavný hlídač. Potřebuje výcvik a důslednou výchovu, nikoliv přílišnou tvrdost, poté je velmi oddaný a poslušný. Jeho povaha je poměrně svéhlavá po buldokovi. Jedná se o psa temperamentního a svérázného, někdy je až umíněný. Pokud je ponechán sám sobě, může se stát jeho temperament a razance problémem. Potřebuje citlivé zacházení a silný kontakt se svou rodinou. Hodí se pro zkušené a sportovně založené majitele. Tento pes má velkou odvahu a vůli bránit svého pána. V rodině je milý a klidný společník, má dobrý vztah k dětem. Dokáže dobře zvládat jejich rušné hry a nechá si toho mnoho líbit. Zároveň ale dobře vyhodnotí hrozící nebezpečí.

Je třeba zajistit mu kvalitní stravu, zejména ve štěněcím věku je nutný správný poměr živin pro dobrý vývoj kostry a celého těla. Péče o srst není nijak náročná. Není ale dobře chráněn před nepřízní počasí a je tedy vhodné umožnit mu spát v teplém prostředí uvnitř domu nebo mu postavit kotec s dobře zateplenou boudou.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno