Bišonek

Bišonek, nebo také Bišon Frisé (Bichon Frise) je malé společenské plemeno původem z Tenerife, Francie a Belgie. Předchůdce bišonků najdeme již ve středověku v podobě bílých společenských psíků. Je typický svou zářivě bílou srstí a těší se poměrně vysoké popularitě ve světě, i u nás. Vzhledem někdy připomíná plyšovou hračku. Je to pejsek aktivní a veselý. Současná a podoba a standard plemene vznikly v době mezi dvěma světovými válkami.

Podle FCI se řadí do skupiny 9- Společenská a toy plemena.

Popis plemene

Tento malý pes s bílou kadeřavou srstí dorůstá kohoutkové výšky 25 až 30 cm. Hmotnost je v dospělosti 3 až 7 kg. Je dobře stavěný, má výrazně vyvinutý hrudník, hřbet se směrem k ocasu svažuje. Ocas je nasazen v rovině hřbetu, stáčí se přes záď zpět, ale není zatočený. Nohy jsou rovné, vzájemně rovnoběžné, s jemnými kostmi. Krk je poměrně dlouhý. Hlava působí kulatě díky typickému střihu srsti. Tvar lebky je ale spíše plochý. Oči jsou kulaté, velké a tmavé. Uši jsou svěšené dolů a sahají přibližně do poloviny délky tlamy. Srst je hedvábně jemná, spirálovitě zatočená a dlouhá nejméně 7 cm. Barva je vždy bílá. Přípustné mohou být pouze velmi světle béžové znaky.

Bišonek se dožívá průměrného věku 14 až 15 let.

Povaha a chov

Bišonek je plemeno společenské, vyžaduje kontakt se svou rodinou a ostatními lidmi. Je hravý, veselý a temperamentní. Povaha je bez známek agresivity, přítulná a vyrovnaná. I když jde o psa malého, je nebojácný. Vychází velmi dobře s dětmi. Jde o psa nenáročného, hodí se nejlépe do bytu nebo do rodinného domu s přístupem dovnitř. Jeho výchova není obtížná. Nevyžaduje denně dlouhé procházky, dobré je ale zabavit jej například hrou. Jde o psa velmi inteligentního a čiperného, který je schopen naučit se i různé zábavné kousky.

Srst bišonka je jeho chloubou, ale vyžaduje náležitou péči. Důležité je pravidelné denní pročesávání, a mytí nebo přistřihávání dle potřeby. Stříhání je třeba většinou jednou za dva nebo tři měsíce, někdy i častěji, pokud se jedná o psa výstavního. Střih může být v rámci světa i Evropy mírně odlišný. Důležitá je i péče o okolí očí. Oči mohou být drážděny dorůstajícími chlupy. Problémem může být také nežádoucí zbarvení srsti v okolí očí. Někdy je třeba také vystřihávat dlouhé chlupy mezi jednotlivými polštářky. Rozhodně si bišonka nepořizujte, pokud nemáte čas a chuť pravidelně se starat o jeho srst.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno