Bígl

Bígl je populární střední plemeno původem z Anglie. Vzniklo ve 14. století.  Jedná se o psa loveckého, určeného původně k lovu lišek, zajíců a další zvěře, který je v dnešní době využívaný především jako společník a rodinný pes. Rozšířen je po celém světě a těší se i u nás velké popularitě. K nám se dostal v roce 1965.

Podle FCI patří bígl do skupiny 6- Honiči, barváři a příbuzná plemena.

Popis plemene

Jedná se o středně velikého, statného, krátkosrstého psa. Dosahuje kohoutkové výšky 33 až 40 cm, váhy 8 až 14 kg. Hlava je středně dlouhá, bez záhybů a vrásek. Lebka je mírně klenutá s lehce naznačeným týlním hrbolem. Čenich je široký s preferovanou černou barvou. U světle zbarvených psů je přípustná i menší pigmentace. Oči jsou tmavě hnědé až oříškové barvy. Uši jsou dlouhé, sahající téměř k nosu, dole zaoblené. Prsty jsou klenuté a mají silné polštářky. Ocas je středně dlouhý, silný, vysoko nasazený. Není zatočený na hřbet, ale nesen je vesele.

Srst je krátká, hustá, přilehlá a odolná vůči vodě a nepřízni počasí. Zbarvení je povoleno jakékoliv, přípustné pro honiče, kromě játrově hnědé barvy. Nejčastěji se vyskytuje bígl trikolorní, v kombinaci bílé, hnědé a černé barvy nebo bikolorní v kombinaci hnědé a bílé. Trikolorní bígl se rodí černo- bílý bikolorní bílý. Srst může být i melírovaná nebo modře skvrnitá. Špička ocasu musí být vždy bílá.

Bígl se dožívá průměrného věku 13 let.

Povaha a chov

Bígl je přátelský a veselý pes. Problémem mohou být jeho lovecké pudy a svéhlavost. Proto vyžaduje pečlivý výcvik, důslednou a citlivou výchovu a pevnou ruku. Není ale agresivní ani moc temperamentní. Svou rodinu a svého pána miluje a je oddaný. Vůči jiným lidem a také ostatním zvířatům je snášenlivý. Odjakživa byl totiž držen ve velkých smečkách. Vyznačuje se i vysokou inteligencí. Vyžaduje hodně pohybu, vyhovují mu dlouhé procházky přírodou. Pokud však narazí na stopu, těžce se odvolává. Proto je doporučen minimálně základní kurz poslušnosti, případně pohyb na vodítku. Péče o srst není nijak náročná, stačí občas vykartáčovat. Důležité je udržovat v čistotě jeho převislé uši. Jedná se o plemeno se sklonem k tloustnutí. Proto je nutné dbát na kvalitní stravu, dostatek pohybu a zamezit přejídání. Snáší i celoroční pobyt venku, psychicky zde ale strádá, pokud je sám.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno