Barzoj

Barzoj je velký pes, patřící mezi chrty. Jiný název plemene je ruský chrt. Tento impozantní lovecký pes se středně dlouhou srstí byl vyšlechtěn v Rusku. Je velmi náročný na pohyb, dnes už kromě loveckého využití zastává spíše funkci společníka.

Popis plemene

Barzoj je vysoký a impozantní pes. Jeho kohoutková výška se pohybuje u fen od 68 do 78 cm, u psů od 75 do 85 cm. Mohou být i mírně vyšší, musí být ovšem zachován jejich typický vzhled a tělesné proporce. Tělo tohoto psa má tvar lehce ohnutého oblouku, má úzký a hluboký hrudník a dlouhé končetiny s paralelním postojem. Hlava je malá, úzká, čenich delší než mozkovna. Oči má velké, tmavě hnědé barvy, mandlového tvaru a posazené blízko u sebe. Uši jsou malé a silně ochlupené. Ocas má barzoj dlouhý, nízko nasazený a srpovitě zahnutý.

Srst je středně dlouhá. Na krku, hrudi, nohou a ocasu je hustší a vlnitá. Barva je typická světlým podkladem a tmavými znaky. Možné barevné variety jsou bílá, šedá, zlatá, žlutošedá, černá, červená, žíhaná nebo kombinace těchto barev.

Barzoj se dožívá průměrného věku 12 let.

Povaha a chov

Barzoj je klidný a vyrovnaný pes, působí důstojně a elegantně. Vyšlechtěn byl jako honič, takže má velmi rychlé reakce a výrazný lovecký pud. Ač má pohyb rád a potřebuje se pravidelně proběhnout, ve své podstatě je to vlastně mírný společník. Rozhodně není hyperaktivní. Rád si vychutná pohodlí, a pokud nemá majitel zrovna čas, neobtěžuje jej. K rodině je přítulný a oddaný, má velmi rád děti, k cizím lidem často odměřený a odtažitý. Dokáže být i patřičně lovecky ostrý.

Barzoj se hodí pro chov venkovní i do bytu. V létě mu vadí velké horko, potřebuje stín, dostatek vody a omezení pohybu. Zvláštností je minimální pach oproti jiným psům. Je to zvíře náročné na kvalitu krmiva a jako ostatní velká plemena s hlubokým hrudníkem je tento pes náchylný k torzi žaludku. I když potřebuje více pohybu, ve štěněcím věku se nesmí přetěžovat, aby nebyl narušen vývoj pohybového aparátu. Štěňata barzoje jsou poměrně klidná a přizpůsobivá. V dospělosti jde až o flegmatického psa. Jako většina chrtů má něžné a klidné chování, využívá se i jako pes terapeutický. Nevadí mu pohyb na vodítku, ale rád se proběhne, nejlépe s jinými psy nebo na závodní dráze. Nepotřebuje ovšem denně naběhat mnoho kilometrů. Jedná se o sprintera, takže dlouhý běh pro něj není to pravé. Má velmi rád vodu a plavání. Má poměrně velkou sílu a také vyvinutý lovecký pud. Reaguje na rychlý pohyb věcí a zvířat. Nepatří do rukou nezkušeného člověka a potřebuje majitele, který jej dokáže fyzicky zvládnout.

Srst stačí jednou za týden vykartáčovat.  Má zvláštní texturu a jen tak se neušpiní. Do plné krásy vyzraje až okolo třetího roku života.

 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno