Anatomie psa

Znalost tělesné stavby psa je důležitým krokem k pochopení toho, jak jeho tělo funguje. Jako chovatelé a majitelé psů bychom měli vědět alespoň základní fakta o jejich anatomii. Souhrn všech anatomických znaků tvoří exteriér psa. Významným znakem je formát těla, ten může být čtvercový nebo obdélníkový. Podle výšky se psi dělí na malé (pod 35 cm v kohoutku), střední a velké (nad 50 cm).

Kostra psa

Kosti jsou spolu se svaly a nervy základem pohybové soustavy. Kostra psa je tvořena z 271 až 282 kostí, záleží na plemeni. Kosti jsou spojeny pomocí vazů, kloubů nebo švů. Osou je páteř. Pes má 7 krčních obratlů, 13 hrudních, 7 bederních, 3 křížové a ocasních je 20 až 23. Páteřním kanálem prochází mícha. Žeber je 13 párů, chrání orgány hrudníku. Uvnitř lebky je dutina lebeční s mozkem.

Svalová soustava

Příčně pruhované svaly jsou nezbytné pro pohyb. Upínají se na kosti pomocí šlach a jejich tvar je různý. Jejich základní vlastností je pružnost, zkracování a natahování.

Nervová soustava

Nervová soustava koordinuje celý organismus, spojuje jej v celek a propojuje s vnějším prostředím. Má tři části:

  • Centrální nervová soustava (mozek, mícha, mozeček)
  • Periferní nervy- spojují centrum s okrajovými částmi
  • Vegetativní nervy – regulují činnost vnitřních orgánů a udržují stabilitu vnitřního prostředí

Pomocí smyslů přijímá nervová soustava podněty z vnějšího prostředí.

Zrak

Základním orgánem zraku je oko. Chráněno je horním, dolním a třetím víčkem. Pes vidí velmi dobře v šeru a pohyb zaznamená až na 700 metrů.

Sluch

Ucho se dělí na vnější, střední a vnitřní. Vnější ucho tvořené boltcem a zvukovodem je od středního odděleno bubínkem. Sluchovými kůstkami se zvuk nese až do ucha vnitřního, dále pak sluchovým nervem až do mozku. Pes slyší asi 6x lépe než člověk a vnímá ve vysokých kmitočtech.

Čich

V dutině nosní je čichové centrum spolu s větřícím ústrojím neboli Jacobsonovým orgánem. Čich je pro psa nejdůležitějším smyslem.

Chuť

Orgánem chuti je jazyk s chuťovými pohárky.

Hmat

Hmatové podněty přijímá pes pomocí kožního smyslového ústrojí.

Kůže

Kůže pokrývá většinu těla psa, chrání jej před vnějším prostředím. Skládá se z pokožky, škáry a podkoží. Důležité jsou i mazové a aromatické žlázy. Srst se skládá z chlup krycích, podsady a hmatových.  Ke kožním útvarům patří i zrohovatělé nášlapné polštářky a drápy.

Dýchací soustava

Dýchací soustava zabezpečuje příjem kyslíku a odvod oxidu uhličitého z organismu. Sestává z nosní dutiny, hrtanu s hlasivkami, průdušnice, průdušek a plic.

Oběhová soustava

Krevní oběh přináší do těla živiny a odvádí škodliviny. Krev tvoří 5 až 8% hmotnosti psa. Srdce je mohutný dutý sval pracující jako pumpa, uložen je na levé straně hrudní dutiny. Velký krevní oběh probíhá celým tělem, malý krevní oběh se týká plic.

Močová a pohlavní soustava

Močová soustava vylučuje z těla tekutiny a také zplodiny. Párové ledviny filtrují krev, tvoří moč a odvádějí ji do močovodu a močového měchýře. Močovou trubicí jde ven z těla. Pohlavní ústrojí je samičí nebo samčí. Samci mají párová varlata, ve kterých se tvoří spermie. K varlatům přiléhají nadvarlata. Pokračování tvoří chámovody ústící do močové trubice, procházející pyjem. V pyji jsou topořivá tělesa. Samičí pohlavní ústrojí tvoří vaječníky, vejcovody, děloha a pochva. Zevní částí je vulva.

Trávicí soustava

Trávicí soustava zpracovává přijatou potravu. Skládá se z dutiny ústní, hltanu, jícnu, žaludku, střeva a konečníku. Po stranách konečníku jsou pachové anální žlázy. Důležitými orgány jsou játra a slinivka břišní. V ústní dutině psa se nachází zuby. Mléčný chrup má 28 zubů, trvalý 42 zubů.

 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno