Výcvik loveckých psů

Mezi loveckými plemeny najdeme ohaře, teriéry, barváře i honiče. Pokud jste si pořídili loveckého psa, ale nechcete ho využívat přímo k lovu, postačí mu dát základní výcvik, při kterém se pes naučí ovládat hlavní povely, jako je Lehni, Sedni, Pac nebo K noze.

Jestliže s ním ale chcete chodit lovit zvěř do lesa, k rybníku nebo na pole, bude potřebovat výcvik intenzivnější. O výcviku loveckých psů najdete mnoho odborné literatury. Zároveň je mezi námi spousta profesionálů, kteří takový výcvik dokáží zajistit. Pokud se však do něj chcete pustit sami, máme pro vás několik tipů.

Základní výcvik loveckého psa

Na toto téma se zmíníme jen velice stručně. O základním výcviku si můžete přečíst už v článku Jak vycvičit psa. Jeho výcvik můžete začít už ve dvou měsících věku. Štěně by se mělo naučit poslouchat na své jméno, být čistotné v domácnosti a chodit na vodítku. Postupně by měl pes zvládat všechny základní povely. Jakmile vás bude poslouchat, můžete přistoupit k výcviku, který využijete při lovení zvěře.

Speciální výcvik loveckého psa

Chůze na vodítku a volně

Při chůzi na vodítku je důležité, aby pes zvládl s vámi držet tempo. Jakmile přidáte do kroku, měl by také zrychlit a naopak. Jestliže spatří zvěř, neměl by sebou začít nijak cukat, nýbrž stát klidně. Stejně tak by ho neměl rozhodit zvuk vzduchovky nebo jiné střelné zbraně. Lovecký pes, který se bude pohybovat volně, musí okamžitě poslechnout na povel K noze. Volný pohyb je psa dobré učit až tehdy, když umí chodit správně na řemenu.

K zemi a plazení

Každý lovecký pes by měl dále zvládat povel K zemi, a to tak, aby měl při položení zadní nohy pod sebou a přední směrem vpřed. Tento povel se obvykle učí také na jeden dlouhý hvizd píšťalkou, zdvihnutí paže nebo výstřel. Na začátku cvik určitě procvičujte na řemenu. Při povelu Lez by se měl pes začít plazit po zemi. Opět trénujeme s vodítkem a pak bez vodítka.

Nošení a odložení kořisti

Na povel Přines nebo Aport by měl pes vyběhnout a donést střelenou kořist. U tohoto cviku je velmi důležitá vaše trpělivost. Přines je ideálním povelem na nošení drobné střelené zvěře – zajíců, bažantů, kachen apod. Jakmile pes zvěř donese, měl by ji odložit. Vzdálit od ní by se měl až na váš povel. Zpočátku můžete trénovat na povelech K zemi nebo Fuj.

Důležité pomůcky k výcviku

Při výcviku se neobejdete bez vodítka, obojku a píšťalky. Nezapomeňte ani na hračky a pamlsky, kterými můžete celý výcvik zpestřit a pro psa zpříjemnit. Lovecký pes by měl celý svůj výcvik vnímat jako hru, proto ho motivujte a za správné provedení povelu odměňujte. Nezapomínejte ani na pohlazení a slovní pochvalu. Samotný kontakt se psem je rovněž velmi důležitý.

Mějte také na paměti, že chování psa je závislé na plemeni, které si zvolí a obecně i na jeho povaze. Někteří psi jdou tak vycvičit snáze, jiní hůře. Vždy se však můžete obrátit na profesionála, který vám s výcvikem pomůže.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno