Kulhání u psa

Kulhání je nepravidelnost pohybu, zhoršení schopnosti psa pohybovat končetinou nebo na ní udržet váhu. Příčina ovšem nemusí být pouze v končetinách. Kulhání může být výrazné nebo jen mírné, může se chvílemi zlepšovat a zhoršovat nebo být stále stejně intenzivní, může postihnout jednu končetinu nebo více končetin. Kulhání může být horší po námaze nebo naopak po odpočinku. Někdy pes odmítá končetinu zatížit, jindy je neochotný k pohybu celkově.

Kulhání se může objevit najednou (většinou se jedná o úraz), nebo vznikat postupně a zhoršovat se (nádory kostí). Kulhání zhoršuje kvalitu života psa. Jelikož některé příčiny mohou být i život ohrožující, je nutné nechat zvíře důkladně vyšetřit a zjistit příčinu.

Stanovení diagnózy

Nezbytná je dobrá anamnéza, tedy historie kulhání, kterou sdělí lékaři majitel. Veterináře bude zajímat, kdy kulhání začalo a jaký je jeho vývoj. Každý detail může pomoci. Následuje diagnostika kulhání při různých chodech a pohybech, veterinář prohlédne psa celkově a provede ortopedické vyšetření.  Nezbytné je i vyšetření neurologické, protože ne každé kulhání má v pozadí ortopedický problém. Příčinou může být poškození míchy, mozku nebo periferních nervů. Často je potřeba i rentgenologické vyšetření. Na základě vyšetření ortopedického se určí, v jaké části těla (končetiny) je problém, a ten se pak blíže diagnostikuje rentgenem. Někdy je nutné zrentgenovat obě končetiny, aby se porovnala zdravá s tou, na které je problém. Mezi další vyšetření, která mohou být potřeba, patří kontrastní rentgen, ultrazvuk, vyšetření kloubní tekutiny, artroskopie, MRI (magnetická rezonance) nebo CT (počítačová tomografie).

Většinou se snadněji diagnostikují příčiny náhlého kulhání. Běžně jde o poranění, bodnutí hmyzem, trn v tlapce, poranění křížových kolenních vazů, výhřez meziobratlové ploténky a podobně.

Někdy však mohou psi začít kulhat z ničeho nic, i když příčina je vlastně dlouhodobá. Jedná se hlavně o kostní novotvary.

Velice častým problémem je dysplazie kyčelního nebo loketního kloubu. Zde se kulhání objevuje u mladých zvířat, zhoršuje se s námahou a zlepšuje s odpočinkem (u artrózy je to naopak). Začíná mírně, postupně se zhoršuje. Většinou jde spíše o abnormality pohybu a neochotu, než o typické kulhání.

Jak probíhá léčba

Léčba závisí na příčině. Často pomůže několikadenní klid, hlavně u natažení svalů nebo šlach, případně v kombinaci s protizánětlivými léky. Někdy je potřeba operační zákrok (u zlomenin, přetržených vazů, výhřezu meziobratlové ploténky). Pro majitele je někdy náročné udržet psa v klidu, hlavně po operacích je potřeba udržovat přísný režim.

Jak kulhání zabránit?

Někdy příčinu eliminovat nemůžeme. Ale správným výběrem psa, jehož rodiče mají prověřený zdravotní stav, můžeme částečně zabránit vývojovým vadám (například dysplazii kyčelních kloubů). Nebytná je i správná péče a pravidelné návštěvy veterináře. Zranění můžeme do určité míry předejít dohledem nad psem.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno