Selhání ledvin u psa

Selhání ledvin je vážným problémem a častou příčinou smrti jak psů, tak i koček. Proto je třeba věnovat pozornost příznakům, které můžeme vypozorovat, a včas zahájit možnou léčbu.

Ledviny jsou životně nezbytným a velmi zatěžovaným orgánem po celý život. Příčinou selhání může být infekce, zánět, některé léky, otrava, vrozené poruchy vývoje, ukládání imunokomplexů a mnoho dalšího. Ve stáří se jejich funkce zhoršuje, jako je tomu i u dalších orgánů. Problém s ledvinami nemusí nastat jen ve stáří, nýbrž po celý život psa. U psích seniorů je ale mnohem častější. Selhání může být akutní nebo chronické.

Akutní selhání nastupuje náhle. Zvíře je z ničeho nic apatické, trpí nechutenstvím, zvracením, případně průjmem, hůře dýchá, zmenšuje se výrazně množství moči. Jsou ale případy, kdy zvíře hodně pije a moči je více.

Chronické selhávání přichází postupně a plíživě.  Stav zvířete se zhoršuje pomalu, většinou v řádu měsíců. Pes hubne, méně žere, zhoršuje se kvalita jeho srsti, je více unavený a méně aktivní. Někdy se dostavuje i zvracení nebo průjem. Velmi častými příznaky jsou časté močení, nadměrná žíznivost, páchnoucí dech, slabost svalů a téměř bezbarvá moč.

Co nastane, pokud ledviny selžou

Jakmile ledviny nepracují, jak mají, organismus nenakládá správně s tekutinami a nevylučuje močí z těla zplodiny. Organismus se bez léčby postupně těmito zplodinami otráví. Odpadní látky se vylučují z těla močí, žlučí, případně potem nebo jinými méně významnými cestami. O ledvinnou nedostatečnost se jedná, pokud kapacita dosáhne asi 40%. O selhání ledvin mluvíme, pokud je nefunkční 75% jejich kapacity. Ledviny odvádějí zplodiny, hospodaří s vodou, regulují pH a elektrolyty v krvi, mají vliv na krvetvorbu, pomáhají v regulaci krevního tlaku a mají i další funkce. Je tedy jasné, že jejich selhávání je velmi vážný stav. Ledviny mají poměrně velkou kompenzační funkci, ale jen do určitého okamžiku.

Jak se selhání prokáže

Selhání ledvin se dá prokázat laboratorně, tedy z krve. Definovat se musí i to, zda jde o proces akutní nebo chronický.  Mnohdy jsou příznaky ze začátku zaměňovány za trávicí potíže a léčba se zanedbá. U starších zvířat je proto vždy na místě při zdravotním problému odebírat krev k analýze, ovšem to by mělo platit i u těch mladších. Důležité jsou i pravidelné prohlídky, které zahrnují vyšetření krve, a to minimálně jednou ročně, lépe dvakrát. U chronického selhání, které přichází plíživě a ledviny se snaží nedostatečnost kompenzovat, je včasnost zachycení klíčová a psovi můžeme výrazně prodloužit život. Velmi častými příčinami selhání ledvin je také zánět dělohy u fen, otrava etylenglykolem z nemrznoucí směsi, septické stavy, šok, ledvinné kameny, některé potraviny jako hroznové víno, rozinky nebo makadamové ořechy, srdeční selhání a další. Těmto příčinám můžeme zabránit dobrou veterinární péčí a včasným zákrokem.

Jaká je léčba?

Úspěšnost léčby záleží na tom, v jakém stadiu je problém zachycen, a na jeho akutnosti. Bývá zapotřebí intenzivní péče a monitoring, hydratace psa, odstranění možných příčin, pokud to jde, a stanovení vhodné léčby podle konkrétního případy a stavu zvířete. Onemocnění samo o sobě je nevyléčitelné, zničená část ledvin se už nikdy neobnoví. Život lze pouze zkvalitnit a dopřát zvířeti tu nejlepší péči. Podávají se léky, které zpomalí nepříznivý proces v ledvinách, zlepší příznaky otravy metabolity, chrání trávicí trakt a pomáhají proti nechutenství, dobré je přidávat určité vitamíny a nenasycené mastné kyseliny. Pes by měl mít klidový režim a dostávat vhodnou, energeticky bohatou potravu, kterou ale musí doporučit veterinář. Nesmí žíznit, hydratace je životně důležitá, pes by měl dostatečně pít. Zezačátku je nutno často podávat infuze.

Při podávání léků a dodržování správné životosprávy je možno život psa zkvalitnit. Ovšem majitel nesmí zapomenout, že onemocnění je nevyléčitelné a mnohdy je stav tak akutní, že zvířeti pomoci nejde. Velmi potřebná je proto prevence a při jakémkoliv problému nebo podezření navštívit veterináře.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno