Odčervení psů

Mezi nejčastější parazity u psů patří škrkavky, měchovci, svalovci a tasemnice. Odčervení představuje účinnou prevenci, jak se jim vyhnout. Tyto paraziti jsou totiž nebezpeční nejen vašemu zvířecímu miláčkovi, ale také přímo vám.

Jestliže pes chodí ven, kde přichází do kontaktu i s dalšími zvířaty, případně má blechy, s odčervením neváhejte. Odčervujte pravidelně a výrazně snížíte šanci na propuknutí těchto parazitů. Jestliže však běžně dostupné přípravky nepomohou, určitě se obraťte na svého veterináře a odčervení s ním zkonzultujte. Je nutné ho provádět u štěňat i u dospělých pejsků.

Jak často odčervovat psa

První odčervení se provádí už u štěňat starých jen 14 dní. Podává se jim speciální odčervovací pasta, která se jim namázne na horní patro tlamy a ony nebudou mít na výběr, než ji oblízat. V tomto čtrnáctidenním intervalu pokračujte až do doby, než štěně dosáhne věku 3 měsíců.

Tehdy je možné začít odčervovat po třech měsících, případně po půl roce. Červíky obvykle můžete pozorovat ve stolici psa. Pokud se tak stane, odčervěte ho i dříve, prakticky okamžitě jak tento problém objevíte a po 14 dní odčervení zopakujte.

Přípravky na odčervení

Pro odčervení psů i koček zakoupíte volně prodejné přípravky v lékárnách a u svého veterináře. Pro všechna štěňata můžeme doporučit pastu. Ta působí pouze proti škrkavkám a její účinnost je dostatečná jen u mláďat. Alternativou k této pastě jsou tablety. Mají vysokou účinnost a prodávají se v mnoha typech. Jejich účinnost je multispektrální, to znamená, že pomáhají proti více druhům parazitů. Nedoporučujeme stále odčervovat stejnými tabletami. Pokud máte možnost, jednotlivé přípravky střídejte. Budete mít tak jistotu, že si parazité v zažívacím traktu vašeho pejska nevytvoří rezistenci.

Dalším doporučovaným přípravkem na odčervení je ampulka s tekutinou neboli spot on. Ta se aplikuje přímo na kůži zvířete. Kápněte ji mezi jeho lopatky a následně se vyvarujte kontaktu zvířat mezi sebou, aby si srst nemohli oblízat. Stejně tak není dobré, pokud vám vyběhnou ven na déšť nebo skočí do vody. Spot on působí nejen na vnitřní parazity, ale často je účinný také na blechy nebo klíšťata. Aplikaci se doporučuje opakovat přibližně po měsíci. Na rozdíl od tablet může zvířeti způsobit podráždění pokožky a není doporučován při silném začervení.

Jestliže máte problém dostat do svého pejska odčervovací tabletu, dojděte s ním ke svému veterináři. Dávkování je závislé na hmotnosti psa. Jednotlivé tablety ho mají individuální. Přečtěte si proto vždy pečlivě příbalový leták.

Nejčastější parazité

Škrkavka psí

Právě se škrkavkou se setkáte u svého pejska asi nejčastěji. Její projev je důsledkem nedostatečné prevence. Škrkavka psí neboli toxocara canis dokáže přežít až 3 roky. Hrozí zde nebezpečí jejího přenosu na člověka. Může vyvolávat nejen bolesti břicha a střevní problémy, ale také kašel a špatné dýchání, jelikož koluje v celém těle.

Tasemnice psí

Tasemnice je v porovnání se škrkavkou delší – dlouhá až pět metrů. Opět je přenosná na člověka. Jejím přenašečem do těla psa je blecha. Napadení organismu tasemnicí má podobné projevy jako napadaní škrkavkou.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno