Nádory u psů

Nádorové onemocnění vzniká tehdy, když se určitá skupina buněk vymkne kontrole, začne se množit a bujit. Buňky neodpovídají na signály těla k zástavě růstu, stimuluje se růst cév, které nádor zásobují.

Ne každá boule nebo výrůstek na těle musí znamenat nádor. Často se jedná o hematomy, abscesy bradavice, reakci na očkování, poštípání hmyzem nebo jde o zvětšené mízní uzliny vlivem zánětu.

Majitelé si nejčastěji všimnou těch útvarů, které jsou vidět na povrchu těla. Rostoucí nádor ale může způsobovat řadu potíží, aniž by byl vidět na první pohled. K takovým projevům může patřit nechutenství, hubnutí, matná srst, apatie, trávicí potíže, únava, problémy s dýcháním, kulhání nebo nervové příznaky. Závisí to vždy na typu a lokalizaci nádoru, je to navíc velmi variabilní a individuální.

Mezi nejčastější nádory u psů patří nádory mléčné žlázy, lymfomy, nádory perianálních žlázek, prostaty, kostí, kůže, mízních uzlin a nádory žláz s vnitřní sekrecí.

Jak se nádory diagnostikují

Veterinárního lékaře bude nejprve zajímat klinický stav zvířete a anamnéza získaná od majitele. Podle těchto zjištění se postupuje dále. Může se odebrat vzorek na cytologické vyšetření, což je nenáročný a rychlý zákrok bez nutnosti přispávání zvířete. Pomocí jehly se odebere vzorek buněk z útvaru, ty se následně obarví a zkoumají pod mikroskopem. Pokud nádor není jasně viditelný na povrchu těla, většinou se přistoupí k zobrazovací diagnostice, čímž se myslí ultrazvuk nebo rentgen. I z nádorů uvnitř těla můžeme získat cytologický vzorek, většinou s potřebou sedace pacienta. Kromě cytologie je dalším možným vyšetřením histologie vzorku tkáně. Nesmí se zapomínat na vyšetření krve, to dokáže mnohé napovědět, mnoho nádorů mění i krevní obraz. Konkrétní postup diagnostiky se liší případ od případu.

Terapie nádorových onemocnění

Možností léčby je několik, odvíjejí se od typu nádoru a jeho lokalizace, přihlédnout se samozřejmě musí k celkovému stavu zvířete a k finanční situaci majitele. Léčebné metody jdou někdy i kombinovat. Cílem je zničit a odstranit nádorové buňky a zachovat buňky zdravé. Nejčastějším krokem je chirurgické odstranění nádoru. Pokud je to možné, je to volba číslo jedna. Chemoterapie se využívá především u lymfomu nebo jako podpora při chirurgickém řešení. Podávají se léky (cytostatika) podle různých chemoterapeutických protokolů. Používá se zejména tehdy, když už se nádorové buňky rozšířili ze svého původního místa i jinam do těla (metastazovaly). Chemoterapii snášejí zvířata mnohem lépe než lidé. Využít lze i imunoterapii nebo radioterapii. Potřeba je i podpůrná léčba, to jsou léky, které zlepšují celkový stav psa, tlumí nežádoucí účinky chemoterapie a omezují růst nádorů.

Jaké jsou šance na vyléčení

Vyléčení zvířete závisí na typu nádoru a stádiu, ve kterém se nachází. U každého zvířete je to individuální. Prognóza nemusí být vždy nepříznivá. Nádor může být zhoubný i nezhoubný, u zhoubného jsou zde ještě stupně a kritéria zhoubnosti.

Rozhodně ale platí, že čím dříve se nádor diagnostikuje a léčí, tím je vyšší šance na jeho vyléčení.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno