Lupy u psa

Lupy jsou většinu příznakem toho, že našemu psovi něco chybí. Nemusí jít ale pouze o kožní problém. Na kůži se často odrážejí další zdravotní potíže a lupy jsou pouze jejich příznakem. I u na první pohled neškodných lupů je tedy třeba zjistit, jakou mají příčinu. Mohou být projevem bakteriálních, plísňových nebo parazitárních onemocnění, které vyžadují léčení.

Velmi často mají psi lupy při výskytu parazita, kterému se říká dravčík, latinsky Cheyletiella. Kůže je svědivá, pes se škrábe, chlupy se lámou a srst řídne. Hodně lidí takovéto „lupy“ zamění za mastnotu nebo prach. Jsou malé, světle žluté, ulpívají v srsti těsně nad kůží. Pes vypadá většinou jako posypán hladkou moukou, pokud rozhrnete chlupy. Stačí ale udělat mikroskopické vyšetření a je jasno v tom, zda jde o tyto parazity. Spouštěčem lupů mohou být i hormonální potíže, alergie nebo špatně fungující játra. Proto je důležité vždy se poradit s veterinářem. Je totiž třeba vyloučit nejrůznější onemocnění a dokonce i potravní alergie. Na vině mohou být dokonce i psychické problémy. Často se ze stresu, například u veterináře nebo při jízdě autem, vytvoří velké lupy, které pak zase rychle mizí.

Pokud má váš pes lupy, je potřeba se také zamyslet nad tím, zda mu něco nechybí a dostává kvalitní stravu. Pokud krmíte granulemi, zamyslete se nad výběrem značek. Hodně zvířatům s takovýmito problémy pomůže i přechod na syrovou stravu zvanou BARF. O té je ale třeba si toho dost nastudovat, aby pes dostal vše, co potřebuje. Někdy se lupy vyskytují u zvířat, která mají v jídelníčku nedostatek tuků. Existují i různé doplňky stravy a podpůrné preparáty pro zdraví kůže a krásnou srst. Pomoci mohou omega 3 mastné kyseliny a biotin (vitamín H). Výborným zdrojem je lososový olej, který dokáže pomoci při problémech s kůží jako je matná srst, lupy, ekzém, zánět, svědění, vypadávání srsti. Doporučován je i při různých alergiích s kožními projevy. Pomoci může i olej pupalkový, který má vliv na kvalitu srsti a mírní svědění.

Viníkem svědivosti a tvorby lupů může být i nadměrná péče o zvířecí srst. Pokud to majitelé přehánějí s koupáním, mnohdy nepomohou ani kvalitní šampony určené pro psy. Kůže se odmašťuje a pro psy to vůbec není dobré. Psa byste měli koupat pouze tehdy, když je opravdu hodně špinavý, a použít šetrný přípravek určený přímo pro psy. Jinak hrozí potíže v podobě přesušené kůže s šupinkami a tvorbou lupů. Ším více psa koupete, tím rychleji se přesušená kůže snaží mastnotu obnovit, tvoří se lupy a kůže ztrácí přirozenou obranyschopnost.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno