Krev ve stolici u psa

Krev ve stolici je velkým strašákem u psů i lidí. Může se objevit v řídké i v normální stolici. Při venčení pejska si ji tedy čas od času prohlédněte, abyste si byli jisti jeho zdravím. Pokud ve stolici objevíte krev, měli byste navštívit veterináře. Ten následně odhalí její příčinu.

Může se jednat o banalitu a stejně tak i o závažný problém. S touto návštěvou rozhodně tedy neotálejte. Domácí léčba ani v případě průjmu není efektivním řešením. Ačkoliv se ho pes může zbavit, neznamená to, že se nejedná o závažnější onemocnění. Pojďte se s námi podívat, o jaké nejčastější potíže se jde.

Podráždění konečníku

Pokud váš pejsek trpí delší dobu průjmem, může mít jen podrážděný řitní otvor, a tak se ve stolici objeví stopy krve. Jedná se většinou jen o drobné množství a potíže brzy odezní. I tak nechejte veterináře, aby určil správnou příčinu. Stejně tak si můžete snadno splést krev s nějakou červenou potravinou – například s rajčetem, paprikou, hroznovým vínem apod.

Hemeroidy

I pejsci trpí na hemeroidy. Týkají se fenek i pejsků. Veterináři je nejčastěji řeší výplachy injekční stříkačkou, případně je můžete doma vy sami ošetřovat hypermanganovým roztokem. Prodává se také speciální mast na hemoroidy. Možné je rovněž chirurgické odstranění hemeroidů, ke kterému se však většinou přistupuje až v nejkrajnějším případě. Při ošetřování pejska se obrňte trpělivostí.

Žaludeční a střevní katar

Jedná se o onemocnění psů, které je způsobeno požitím zkažené, nedostatečně rozkousané nebo jinak závadné potravy. Krev ve stolici není jediným příznakem této nemoci. Stolice psa často páchne, připojuje se také průjem a zvracení. K těmto stavům často dochází po požití potravy, takže majitelé si mohou myslet, že to souvisí přímo s krmivem psa. V těžším případě může být katar doprovázen hořečnatými stavy a vede až k výhřezu konečníku. Lékař podá nejen vhodné léky, ale také nasadí dietu, která pejskovi pomůže překonat jeho obtíže.

Rakovina u psa

Krev ve stolici rovněž může být projevem nádorového onemocnění. Opět je zde nejčastěji spojena s akutním nebo chronickým průjmem. Rakovina se dá na první pohled snadno splést i s běžným zánětem. Důležitá je však její včasná léčba, jelikož čím déle se budete rozhodovat, zda psa vzít k veterináři či nikoliv, tím více se stihne tato nemoc v jeho organismu rozšířit.

Jakých orgánů se rakovina týká

Postihuje střeva, žaludek, ledviny, játra i další vnitřní orgány. Její léčba může být chirurgická nebo radiační. U starších pejsků bohužel často dochází k utracení zvířete. Veterinář může vidět malé šance na úspěch a rakovina může být v těle již hodně rozšířená. Samotná léčba rovněž není ničím levným a mnozí majitelé si ji tak nemohou dovolit, obzvlášť na sebe nechtějí brát riziko, že by se psa nepodařilo vyléčit.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno