Krev v moči u psa

Pokud si u vašeho psa všimnete krve v moči (což se nazývá hematurie), navštivte neprodleně veterinárního lékaře. Může jít o příznak vážného onemocnění. To, že se objeví krev moči, může mít různé příčiny.

Pozor, odlišit bychom měli červeně zbarvenou moč při krmení červené řepy a krvavý výtok při hárání.

Zde jsou hlavní příčiny hematurie u psů:

Poranění

Poranění močových cest může být způsobeno průchodem močových kamenů, připouštěním, chirurgickým zákrokem nebo vnějším traumatem jiného původu.

Těžký zánět močových cest

K zánětu močových cest jsou o něco více náchylné feny. Mají kratší močovou trubici a infekce se snáze dostane výše. Infekce může být lokalizovaná kdekoliv v močovém traktu a způsobena bakteriemi, viry i plísněmi. Ne vždy se ale objeví krve v moči, alespoň ne viditelně. Často je identifikovaná až při vyšetření moči speciálním papírkem. Infekci nelze podcenit a je nutná okamžitá léčba.

Kameny v močových cestách

Močový písek a kameny trápí zejména psy krmené nekvalitním krmivem. Tvorba kamenů záleží hodně na pH moči a na tom, jak se moč v močovém měchýři drží dlouho. Pokud jsou kameny příliš velké na to, aby odcházely spolu s močí, začnou vadit. U samců mohou ucpat močovou trubici, a pokud je kámen v močovém měchýři, způsobuje zánět a hrozí prasknutí. Podle závažnosti je potřeba přeléčení, speciální dieta a operace. Základem prevence je kvalitní krmivo s optimálním obsahem minerálů a časté venčení. Při zánětu se kameny navíc tvoří rychleji, takže každý zánět je potřeba důkladně vyléčit.

Otrava kumarinovými jedy

Jedy proti hlodavcům způsobují poruchy srážení krve, a jedním z důsledků je i krev v moči. Zde se urychleně provádějí opatření k záchraně života zvířete.

Autoimunitní hemolytická anémie (AIHA)

Onemocnění s autoimunitním charakterem, není přesně známa příčina. Červené krvinky jsou ničeny protilátkami vlastního těla. Spuštění nemoci mohou napomoci i stresové faktory. Sliznice jsou bledé, v moči se objevuje krev (krvinky nebo krevní barvivo), může se objevit, horečka, žloutenka a kolaps. Jde o život ohrožující stav, léčba nebývá vždy úspěšná.

Nádory v pohlavním ústrojí a onemocnění prostaty

V pohlavním ústrojí existují různé typy nádorů. U samců musíme vždy brát v potaz i prostatu. Příčinou hematurie mohou být cysty v prostatě, a zhoubný nebo nezhoubný nádor.

Jak probíhá diagnóza a terapie

Veterinární lékař potřebuje od majitele psa podrobnou anamnézu (historii onemocnění), aby se mohl dopátrat příčině. Součástí vyšetření je důkladné vyšetření moči, krve a celkové klinické vyšetření. Užitečný může být i ultrazvuk nebo rentgen. Terapie se odvíjí podle příčiny. Krev v moči není diagnóza, je to pouze příznak. Například v souvislosti s močovými kameny nebo neoplazií může být nutná chirurgie, pokud má pes velmi nízký počet krvinek, je potřeba transfuze a k léčbě infekce se využívají antibiotika. Jestliže objevíte v moči vašeho psa krev, navštivte urgentně vašeho veterináře, abyste nic nezanedbali.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno