Kastrace psa i feny

Máte doma pejska a přemýšlíte nad tím, že ho dáte vykastrovat? Kastrace je zákrok, při kterém je pes zbaven varlat a dále už není schopen rozmnožování. Zmizí tak jeho pohlavní pud – sexuální touha.

Jedná se o trvalé řešení, které se provádí nejen u pejsků, ale také u fenek. U těch se odstraní vaječníky, případně vaječníky i s dělohou – závisí na volbě veterináře a mnohdy i na důvodu, pro který se ke kastraci přistupuje. Kastrace pejsků je hojně diskutovaným tématem mezi majiteli. Zatímco jedni ji vítají, druzí zatracují.

Důvody pro kastraci fenky

V případě fenky se pro kastraci rozhodnou nejčastěji majitelé, kteří neuvažují o pořízení štěňátek a chtějí se tak vyhnout nežádoucímu krytí. Včasná kastrace rovněž slouží jako prevence před různými nádorovými onemocněními. Fenkám, které nejsou kastrované a tedy hárají, se mohou tvořit nádory na vaječnících nebo na děloze. Ke kastraci samozřejmě můžete přistoupit i tehdy, když se cysta objeví. Taková situace často ale nastane u staršího psa a majitel se do kastrace již bojí pustit. Kastrace je dále prevencí proti hnisavému zánětu dělohy, odborně zvanému pyometra, falešné březosti a cukrovce.

Důvody pro kastraci psa

I u nekastrovaného psa se mohou objevit nemoci pohlavních orgánů – například nádory varlat, záněty, torze, hrázková kýla, nádory na perianálních žlázkách nebo onemocnění prostaty. Kastrací psa výrazně snížíte pravděpodobnost výskytu některého z těchto onemocnění. Nevykastrovaný pes vás ani další lidi ve vašem okolí nebude obtěžovat svými sexuálními touhami, toulat se nebo značkovat. Kastrace zároveň potlačí agresivní a dominantní chování.

Kdy je vhodná doba na kastraci

Svého pejska můžete dát kastrovat již v pátém měsíci, u fenky se doporučuje počkat alespoň do osmého měsíce. Mnoho majitelů dnes čeká do věku přibližně 1 rok. To i my můžeme doporučit. Jestliže na kastraci nespěcháte – pes vám doma neznačí, není agresivní – raději pár měsíců počkejte. Pes i fena by měli mít plně vyvinuté pohlavní orgány. Jinak hrozí nepříjemné komplikace v průběhu jejich života.

Jak probíhá kastrace

Kastrace pejska i fenky se provádí v celkové anestézii, která musí být aplikována nalačno. Zvíře by nemělo přijímat žádnou potravu alespoň 12 hodin před zákrokem. Jinak hrozí, že by mohlo zvracet. Operace trvá jenom pár minut a po ní si obvykle můžete zvíře odnést nebo odvést domů – záleží, zda jej veterinář probudí.

Doma ho uložte na deku, umístěnou ideálně na zemi. Jakmile se pes probudí, bude se chtít hýbat. Pokud byste ho uložili třeba na pohovku, hrozilo by, že z ní při neopatrném pohybu spadne. Jakmile se zvíře plně probudí, můžete mu zkusit dát napít a najíst. Při operaci jsou většinou použity stehy, takže pejsek často dostane ochranný límec, kterým se zabrání jejich vytrhání. Stehy jsou odstraněny přibližně za 10 dní od operace.

Komplikace se u kastrací vyskytují jen zřídkakdy. Většinou se jedná o infekce a otoky. Jestliže něco takového na zvířeti pozorujete, určitě se obraťte na svého veterináře.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno